Почетна / Дневно Јеванђеље

УТОРАК ТРИДЕСЕТ ШЕСТИ по Духовдану

СИРОПУСНИ

Читање из Светог Јеванђеља по Луки

(Зачало 109 – Гл. 22, ст. 39-42, 45-71; Гл. 23, ст. 1)

У вријеме оно, изишавши Исус, отиде по обичају на гору Маслинску; а за Њим отидоше и ученици Његови. А кад би на мјесту рече им: Молите се да не паднете у искушење. И сам одступи од њих колико се може каменом добацити, и клекнувши на кољена мољаше се говорећи: Оче, кад би хтио да пронесеш ову чашу мимо мене! Али не моја воља, но твоја нека буде! И уставши од молитве дође ученицима, и нађе их да спавају од жалости, и рече им: Што спавате? Устаните и молите се да не паднете у искушење! Док он још говораше, гле народ, и један од Дванаесторице, звани Јуда, иђаше пред њима, и приближи се Исусу да га пољуби. Јер им бијаше дао овакав знак: кога пољубим, тај је! А Исус му рече: Јудо, зар цјеливом издајеш Сина Човјечијега? А кад они што бијаху с њим видјеше шта ће бити, рекоше му: Господе, да бијемо ножем? И удари један од њих слугу првосвештениковог, и одсијече му десно ухо. А Исус одговоривши рече: Оставите се тога. И дохвативши се уха његовог, исцијели га. А првосвештеницима и војводама храмовним и старјешинама који бијаху дошли на њега рече Исус: Зар сте као на разбојника изишли с ножевима и кољем да ме ухватите? Сваки дан био сам с вама у храму и не дигосте руке на мене; али ово је ваш час и власт таме. А кад га ухватише, одведоше га и уведоше у двор првосвештеника. А Петар иђаше за њим издалека. И кад наложише ватру насред дворишта и сједоше заједно, и Петар сјеђаше међу њима. Видјевши га пак једна слушкиња гдје сједи код ватре, и погледавши на њега рече: И овај бјеше са њим. А он га се одрече говорећи: Жено, не познајем га. И мало затим видје га и други и рече: И ти си од њих. А Петар рече: Човјече, нисам. И пошто прође око једнога часа, други неко потврђиваше говорећи: Заиста и овај бјеше с њим; јер је Галилејац. А Петар рече: Човјече, не знам шта говориш. И одмах док он још говораше запјева пијетао. И обазревши се Господ погледа на Петра, и сјети се Петар ријечи Господње како му рече: Прије него што пијетао запјева одрећи ћеш ме се трипут. И изишавши напоље, плакаше горко. А људи који држаху Исуса ругаху му се, и бијаху га. И покривши га удараху га по лицу и питаху га говорећи: Прореци ко те удари? И друге многе хуле говораху на њега. И када се раздани, сабраше се старјешине народне, првосвештеници и књижевници, и одведоше га у свој Синедрион говорећи: Ако си ти Христос, кажи нам. А он им рече: Ако вам и кажем, нећете вјеровати. А ако вас и запитам, нећете ми одговорити, нити ћете ме пустити. Од сада ће Син Човјечији сједјети са десне стране силе Божије. Сви пак рекоше: Ти ли си, дакле, Син Божији? А он им рече: Ви кажете да сам ја. А они рекоше: Што нам још треба свједочења? Јер сами чусмо из уста његових. И устаде све мноштво и одведе га Пилату.