Почетна / Обновљење храма Светог великомученика Георгија – Ђурђиц

Обновљење храма Светог великомученика Георгија – Ђурђиц

3. НОВЕМБАР

СПОМЕН ПРЕНОСА МОШТИЈУ СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА

ГЕОРГИЈА ПОБЕДОНОСЦА („ЂУРЂИЦ“) (Архимандрит Др Јустин Поповић, Житија Светих за новембар)

Овога дана празнује се пренос моштију Светог Георгија из Никомидије у град Лиду Палестинску,[1] где пострада у време цара Диоклецијана. Страдање овог дивног Светитеља описано је под 23. априлом. Пред смрт своју Свети Георгије умоли слугу свога, да му узме тело по смрти и пренесе у Палестину, одакле му и мајка родом беше, и где имаше велико имање, које раздаде сиромасима. Слуга тако и учини. У време пак цара Константина Великог буде сазидан у Лиди красан храм Светом Георгију од стране побожних хришћана, па приликом освећења тога храма пренесу се у њега мошти Светитељеве, и ту сахране. Безбројна чудеса догодила су се од чудотворних моштију Светог Георгија, великомученика Христова. (Опширније о Светом Георгију видети под 23. априлом).

———————————–
[1] Лида, или Диосполвд, – град у Палестини, у равници Саронској, У пределима племена Венијаминова. (Данас је то насеље и аеродром Лод код Тел-Авива, у Израелу).