Почетна / Свети Симеон и Ана

Свети Симеон и Ана

3. ФЕБРУАР

СПОМЕН СВЕТОГ ПРАВЕДНОГ

СИМЕОНА БОГОПРИМЦА (Архимандрит Др Јустин Поповић, Житија Светих за фебруар)

 

Пo сведочанству божанског Еванђеља, старац Симеон беше праведан и побожан, који чекаше утеху Израиљеву, и Дух Свети беше у њему (Лк. 2, 25). Њему би јављено од Бога о скором доласку на свет истинитог Месије. A би му јављено, како то казују стари историчари, на овај начин: Када египатски цар Птоломеј[1] нареди да се Стари Завет преведе са јеврејског на грчки језик, за тај посао бише изабрани седамдесет најмудријих људи у Израиљу. Међу њима беше и свети Симеон, као мудар и вичан Божанском Писму. Када он превођаше књигу пророка Исаије, па дође до оног пророчанства: „Ето девојка ћe затруднети и родиће сина“ (Ис. 7, 14), он посумња у то говорећи да то не може бити да роди девојка која није познала мужа. И узе нож да избрише те речи. Али у том тренутку јави му се Анђео Господњи и задржа му руку, говорећи: Веруј написаноме, сам ћеш видети да ће се то збити, јер нећеш видети смрти док не видиш Христа Господњег који се има родити од чисте девојке. – И он поверова речима анђелским и пророчким, и жељно очекиваше долазак Христов у свет. И беше по животу праведан и непорочан: уклањаше се од свакога зла, живљаше при храму и мољаше се Богу да помилује свет Свој и избави људе од свезлог ђавола.

А када се роди Господ наш Исус Христос, и наврши четрдесет дана, донесе Га, по прописима Закона, у храм пречиста Maти његова. Тада Дух Свети доведе у храм и Светог Симеона. И он, погледавши на Превечног Младенца и на Свечисту Дјеву која Га је родила, познаде да је то обећани Месија, и да је то девојка, на којој се имало испунити, и испунило се пророштво Исаијино: јер је виде окружену небеском светлошћу и како из ње зрачи божанска светлост. И приступивши јој са страхом и радошћу, узе Господа на руке своје, и рече: Сад отпусти с миром слугу твога, Господе, према речи твојој, јер видеше очи моје спасење твоје (Лк. 2, 29-30). А пророкова и о страдању Христовом и распећу и о Богородици, да ће јој нож жалости и бола пробости душу када угледа Сина свог где виси на крсту. – И тако заблагодаривши Богу, претстави се у миру у дубокој старости. Јер пише за њега да је живео триста шездесет година. Бог му је продужио живот, да дочека време у које се од Дјеве родио Вечни Син Божји, коме слава вавек, амин.

 

СПОМЕН СВЕТЕ ПРОРОЧИЦЕ

А Н Е   (Архимандрит Др Јустин Поповић, Житија Светих за фебруар)

 

Ова света удовица и старица, зато што при храму служаше Богу дан и ноћ постом и молитвама, би удостојена да на Сретење види Господа Христа, и да богонадахнуто објави свима који чекаху спасење у Јерусалиму, да је то очекивани Месија – Христос (Лк. 2, 36-38).

—————————————————————————————-
[1] Птоломеј II, Филаделф, син и наследник Птоломеја Лага (285-247. г.), био је један од најзнаменитијих владара египатских. Познат са своје љубави према науци. Његовим старањем основана Александријска библиотека. Желећи да освоји Сирију, он на путу ка Сирији покори Јудеју. По његовој жељи и старању извршен превод Старога Завета од стране Седамдесеторице преводилаца. Тај се превод назива Преводом Седамдесеторице тумача, или преводилаца. Са тог је превода извршен словенски превод Старога Завета. Тај се превод употребљава у Православној Цркви.