Почетна / 2017 / октобар

Свети владика Николај: Недеља 20. по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О ГОСПОДУ ВАСКРСИТЕЉУ

Лука 7, 11-16. Зач. 30.

Многи су се људи називали спаситељима човечанства, но ко од њих икад помисли да спасава човека од смрти?

Много је у историји било победилаца, но ко од њих победи смрт?

Манастир Светог апостола Томе у Врњачкој Бањи свечано прославио своју храмовну славу

Светом апостолу Томи посвећен је мушки манастир Епархије рашко-призренске у егзилу у Врњачкој Бањи. На дан када Црква слави овог славног апостола Христовог, 6/19. октобра, манастир је свечано прославио своју храмовну славу.

Епископ Артемије: Светом Архијерејском Синоду*

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1996, БРОЈ 2-3 (14 и 15), СТРАНЕ 135-136

БЕОГРАД

У вези Вашег акта бр. 491, зап. 284 од 21. марта 1996. године, којим ми достављате одлуку Њ. С. Патријарха Цариградског Г- на Вартоломеја, којом ми ускраћује дозволу за улазак у Свету Гору, част нам је одговорити Светом синоду следеће:

Свети владика Николај: Недеља 19. по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О САВРШЕНОМ МИЛОСРЂУ

Лука 6, 31-36. Зач. 26.

Кад би се људи сваки дан сећали милосрђа Божијег према себи и они би били милосрдни један према другом.

Ништа тако не чини једнога човека немилосрдним као вера да нико нема милосрђа према њему. Нико? А где је Бог?

Православни камп за дечаке у Грчкој

Православни камп за дечаке 21-29 августа 2017. године у Грчкој

Као што је православна јавност Епархије рашко-призренске у егзилу већ упозната, деца наше Епархије су током лета имала могућност да бораве у православном кампу под називом “Са свим нашим светитељима“

Катакомба Светог Харитона Косовског у Сурдуку свечано прославила своју прву храмовну славу

Катакомба у Сурдуку, недалеко од Старе Пазове, посвећена је Светом Преподобномученику Харитону Косовском. На дан његовог светог спомена, 28. септембра/11. октобра, катакомба је свечано прославила своју прву храмовну славу.

Обраћање уваженом Сабрању православних у граду Краснодару, 2017. године, упућено из Епархије рашко-призренске у егзилу, Српске Православне Цркве

Почетком октобра текуће године у руском граду Краснодару одржано је сабрање православног свештенства и монаштва који су се позивом на 15. правило Прво-другог цариградског сабора оградили од надлежног епископа који јавно проповеда јерес.

Хорепископ Наум: Кратко синаксарско житије Светог Преподобномученика Харитона Косовског

Синаксар:

Месеца септембра, 28. дана, празнујемо спомен Преподобномученика Харитона Косовског, који је пострадао од злочинаца у Призрену, јуна 1999. године. Његово намучено и обезглављено тело пронађено је у околини Призрена у месецу августу Лета Господњег 2000.

Манастир Светог Јована Крститеља у Љуљацима свечано прославио своју храмовну славу

Зачеће Светог Јована Претече и Крститеља ( 23. септембар/6. октобар) је храмовна слава мушког манастира Епархије рашко-призренске у егзилу у Љуљацима код Горњег Милановца. Овај манастир је и седиште епархије. Своју храмовну славу манастир је и ове, 2017. године, свечано прославио Светом Архијерејском Литургијом.