Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Прослава празника Благовести у Леушићима

Прослава празника Благовести у Леушићима

Велики и радосни празник Благовести Пресвете Богородице свечано је прослављен у манастиру Преображења Господњег у Леушићима Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт уз саслужење протосинђела Прохора (Ацковића), протосинђела Дамјана (Ковачевића) и јерођакона Артемија (Милаковића). Литургији је присуствовало око 80 светосаваца од којих су се неки причестили пресветим и животворним Тајнама Христовим.

У својој архипастирској беседи Владика је поучио присутне вернике:

„И данас смо као овце без пастира, али хвала Богу знамо за закон Божији, долазимо у храмове Божије и чувамо вјеру Христову, зато се и сакупљамо у овим катакомбама нашим свједочећи, исповједајући вјеру Христову, не спасавајући Цркву, неће Црква да се спаси кроз нас, него ћемо ми да се спасимо кроз Цркву, јер је наше да будемо управо на тој побједничкој страни. Знамо да Христос долази са војскама својим, знамо да Христос долазио са трубама небеским, знамо да Христос долази да суди живима и мртвима, знамо да ће мртви васкрснути, знамо да ће бити страшни суд, и знамо да Цркву Божију ни врата пакла надвладати неће, али наше је да будемо ту на страни Цркве, да се не нађемо како као богоборци, као црквоборци, зато смо и пошли овим путем исповједања вјере Христове, исповједања Вјере Православне да бисмо се нашли на оној десној страни да нас Христос благослови, да нас Пресвета Богородица са радошћу погледа и прими и загрли и да примимо царство које је намјењено човјеку од постања свјета и вијека.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.