Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Монашење у велику схиму у манастиру Светог Николаја Чудотворца

Монашење у велику схиму у манастиру Светог Николаја Чудотворца

На Великом вечерњу, уочи друге недеље Великог поста – Светог Григорија Паламе, 30. марта, у манастиру Светог Николаја у Лозници код Чачка, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашио је у чин велике схиме малосхимну монахињу Теклу (Стефановић) давши јој ново монашко име Магдалина. Монашењу је присуствовало монаштво епархије и око стотину светосаваца.

Након монашења Епископ Ксенофонт се надахнутом беседом обратио присутном народу:

“Нека би дао Бог да ова наша света и намучена Србија добије што више молитвеника и у монашким чиновима и у мирским редовима, на то смо позвани да савршени будемо, да свети будемо. Зато ћемо да се уздамо да ће и новопострижена мати Магдалина, схимонахиња, да се моли Богу за своју игуманију, за своје сестре, да их Бог укрепи, да их Бог огради од сваког напада и сваке силе и свакога копља и сваке стријеле који ђаво одапиње на њих, да се моли Богу и за нас који смо јој надређени као духовници, као епископи, да се моли Богу за све вас, браћо и сестре, да издржимо ова страшна времена, ове страшне нападе ђавола који су све већи и све очигледнији на наш намучени, многогрешни, али многонамучени и многострадални народ који никако да се призове себи, да се призове памети и да се Богу врати, као што Свети Сава на небу клечи и плаче и за њега се моли. И ми ћемо се за новопострижену схимонахињу молити Богу, да и њу Бог укрепи, да је сачува од сваке силе ђавоље, од сваке силе вражије, од сваке стријеле и свакога копља и сваке замке коју ђаво на њу буде одапињао, па тако међусобно молећи се једни за друге да сами себе и сав живот свој Христу Богу предамо. Амин. Боже дај.“

Након монашења уприличена је трпеза љубави за све присутне.

Све беседе Епископа Ксенофонта можете погледати овде.