Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Недеља пета Великог поста (Глувна) у Кули

Недеља пета Великог поста (Глувна) у Кули

Print Friendly, PDF & Email

„Онај који се не каје за своје грехе неће ући у Царство небеско“, благовести Еванђеље! А ми, пак, бојећи се пакла и страшног суда, прибегавамо теби, преподобна мати Маријо Египћанко, узвишени узоре покајања, китећи хвалоспев и поштујући те као бранитељку „од похоте телесне, и похоте очију и надмености живљења“ и крепку помоћницу у служењу бољим стварима.“

Акатист Преподобној Марији Египћанки, Кондак 1.

Недеља пета Великог поста, назива се још и „Глувна“, јер се дубоко зашло пост, у “глуво доба“ поста. У ову недељу, наша света Црква се молитвено сећа свете Марије Египћанке и истиче њен пример покајања. Ова дивна светитељка Божија је најпре била велика грешница, ваљала се у греху блуда, али се касније покајала и подвизима поста и молитве достигла ангелску чистоту. Њен пример доказује истину да Бог и највећим грешницима опрашта грехе ако се искрено кају и напусте свој грешни живот.

У Недељу пету Великог поста, 20. марта/2. априла, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Свете Тројице у Кули, уз саслужење Његовог Преосвештенства хорепископа новобрдског и панонског Г.Г. Максима, архимандрита Варнаве (Димитријевића), јеромонаха Никодима (Малешевића), јерођакона Паладија (Матића) и јерођакона Пајсија (Марковића). Литургији је присуствовало преко 200 верника из српске Војводине. Многи од њих су се причестили пресветим и животворним Тајнама Христовим.

У својој архипастирској беседи Владика Артемије је говорио о истинском покајању:

“Истинско покајање не допушта да грешимо као што смо до тада грешили. Искушења биће и касније, и после исповести и после причести, али борба мора бити наша непрекидна, јер се и света Марија борила 17 година са својим страстима. Господ је тај који ће нас ослободити али Он чека од нас да види борбу. Ми да се трудимо а Божије је да нас помилује. То је ова пета недеља поста која нас још подсећа да се до Васкрса достојно припремимо, да донесемо бар ту одлуку попут свете Марије да ћемо се борити са својим гресима, са својим страстима. Онај ко је лагао да више не лаже. Онај који је мрзео да више не мрзи. Онај који је чинио прељубу да више то не чини. Онај који је чинио зло ближњима својима и зло им желео да то више не чини.“

У својој беседи Владика је говорио и о посту:

“Господ је знао слабост наше природе и оставио је у Цркви Својој сва могућа средства којима можемо да се служимо, која су на располагању у нашој овој духовној борби. Једно од моћних средстава јесте свети пост који је Црква и одредила да траје седам недеља пред славно Васкрсење Христово. Пост и молитва, јер Господ је једном приликом рекао и посведочио да се зли род демонски изгони само постом и молитвом. То су та два моћна оруђа којима је света Црква нас обдарила и даровала да их користимо у борби са родом злим и нечистим. А ко је тај род демонски? То су наши греси, браћо и сестре, наше страсти, наша рђава и зла дела, тај зли род демонски који је у нама, јер нема човека да живи а да не греши, каже једна црквена песма. Али, треба да будемо и покајници а не само грешници. Ту је пост као моћно средство да оно укроти наше тело да не би лудовало, да знамо да владамо њиме, да ојача силе наше душе, да ојача нашу молитву, нашу љубав, наше милосрђе према ближњима и потребитима и све остале хришћанске врлине, а пре свега и изнад свега, пре свих ових врлина и подвига стоји вера Православна, корен из којег све остало извире.“

После Литургије је уприличена трпеза љубави за све присутне.

Инфо служба

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији