Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Манастир Рођења Пресвете Богородице у Прањанима свечано прославио своју храмовну славу

У уторак, 21. септембра, у Богородичином манастиру у Прањанима код Горњег Милановца свечано је прослављена храмовна слава Рођење Пресвете Богородице – Мала Госпојина. Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт уз саслужење: протосинђела Игњатија (Станића), јереја Ивице (Тасића),  јереја Бранка (Јованчевића) и јерођакона Георгија (Радојичића). Овом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око 100 верника из разних крајева наше отаџбине. Неки од њих су се причестили пресветим и животворним Тајнама Христовим.

Након Литургије Владика Ксенофонт је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које су у част Пресвете Богородице принели сестринство манастира и овогодишњи домаћин славе Душан Крстовић из Чачка. За наредну годину пријавили су се: Угљеша Лекић из Младеновца, Драгица Маљм из Београда, Немања Николић из Краљева, Љиљана Шутановац из Сремчице и Векослав и Славица Великинац из Сремчице.

Архипастирском беседом присутном народу обратио се Владика Ксенофонт. У својој беседи владика је рекао:

„Велики је празник и велика је радост ове светиње која овај празник прославља као своју храмовну славу, Рођење Пресвете Богородице један од великих и највећих празника које црква празнује, па нека је срећна слава и нашој мати Марији која трудом, молитвом и знојем својим у овој светињи својој послужи Пресветој Богородици, па на овој пустој пољани ниче ова светиња, подиже се ова црква у славу Пресвете Богородице и Пречистог Сина Њеног и све оно остало што један манастир треба да има. Нека јој Бог да снаге да истраје на том свом путу, у свом монашком животу, у свом монашком дјелању, нека је Бог награди сестринством које ће са њом заједно молитвама и постом и трудом Богу у овој светињи да угоди и са свима вама који се у овој светињи окупљате, који Богу служите, који Пресвету Богородицу у овој светињи прослављате.“

Празнично славље настављено је трпезом љубави. У току трпезе љубави приређен је пригодни програм.