Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Љуљаци / Монашење на Малу Госпојину

Монашење на Малу Госпојину

Ове године је празник Рођења Пресвете Богородице у Љуљацима прослављен са особитом радошћу и духовним весељем. Као што се пред крај лета убирају плодови труда на пољима вредних земљорадника, тако се и у нашој Епархији, коју вредно обрађује њен духовни обделатељ и пастир епископ Артемије, милошћу Божјом убирају духовни плодови сазрели за духовну жетву. Наиме, уочи Мале Госпојине, након празничног бдења, служеног у част овог великог хришћанског празника, Његово Преосвештнство, епископ рашко-призренски и косовско-метохијски у егзилу г.г. Артемије обавио је чин монашења, постригавши две искушенице, Маријану Ђурић и Бисерку Шапоњу у чин мале схиме. Том приликом оне су добиле монашка имена Меланија и Ефросинија.

Овом свечаном и радосном чину присуствовало је доста верника као и монаха и монахиња наше богоспасаване Епархије у прогонству. Битно је и занимљиво истаћи да се епископу Артемију у његовом пастирском, епископском радном веку након овог монашења навршио својеврсни јубилеј, јер је у свом многотрудном епископском раду замонашио укупно двеста двадесет монаха и монахиња. Гледајући труд и плодове рада овог Старца и Авве у епископском чину, можемо само поновити псаламске речи „Десница Господња узвишује, десница Господња даје силу“ (Пс. 118, 16) и прославити Бога који и у овој духовној помрчини коју носе времена у којима смо, подиже своје истинске слуге у нашем народу.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на монашењу.