Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Велика субота и Благовести у Лозници

Велика субота и Благовести у Лозници

Ове године празник Благовести пао је на Велику суботу. На празник Благовести Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Николаја у Лозници. Епископу Артемију су на Литургији саслуживали: Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај, архимандрит Варнава (Димитријевић), јеромонах Софроније (Ердељанин), јереј Димитрије (Тактикос), и јерођакон Паладије (Матић). Литургији је присуствовало око 100 верника. Мањи број верника се причестио.

У току Литургије Владика Артемије је у чин јереја рукоположио ђакона Димитрија Тактикоса из Лондона.

Након Литургије Владика Артемије се пригодном беседом обратио присутном народу:

“Много се говори о Благовестима. Благовести су нешто што је као што је зора пре дана, а Господ Христос је то сунце правде које је засијало. Доласком на земљу оваплоћењем Својим, Он је донео радост живима. Јуче, када је после издахнућа на крсту, сишао душом у ад, Он је донео радост мртвима, онима којима је свети Јован Претеча, шест месеци пострадао пре Господа Христа, и он сишао у ад и припремао душе које се тамо налазе да приме Господа када се тамо појави. Када се Господ појавио, Богочовек у аду, они који су живели вером у Њега у Старом Завету, они су Га препознали и пришли Му. И Он је њих са собом при Васкрсењу Своме увео у Рај. Тиме је Рај отворен за оне који су у Господа веровали, за оне коју у Господа данас верују и труде се да живе по Његовим светим Заповестима. Ето, то су та два догађаја, величанствена, велика, неизрецива за људски језик. Зато је боље на данашњи дан ћутати него много говорити.“

Пригодном беседом се верном народу обратио и нови јереј Цркве Божије Димитрије Тактикос.

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.