Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Љуљаци / Литургија у Љуљацима 13-2-2011

Литургија у Љуљацима 13-2-2011

Светом Архијерејском Литургијом у препуном храму Светог Јована Крститеља у Љуљацима обележена је недеља Митара и Фарисеја – почетна недеља Триода. Литургијом је началствовао Његово преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г. Артемије, уз саслужење десетак свештенослужитеља. После Свете Литургије Владика је одржао веома надахнуту беседу на тему редовне јеванђелске приче о митару и фарисеју (беседа се у целини налази у прилогу).

Подсећамо да недељом Митара и Фарисеја почиње припрема за Ускршњи пост. У духовном погледу то је у ствари почетак поста душе од греха, пре него што уђемо у пост тела за три недеље. Име је добила по јеванђелској причи о смерном митару и гордом фарисеју која се чита на Литургији (Лк. 18, 10-14). Црква овом јеванђелском причом три недеље пред почетак Великог поста жели да истакне врлину смирења, као почетни степеник на поклоничком путу православног верника ка Васкрсу. Од ове недеље почиње употреба посног Триода. Седмица иза недеље Митара и Фарисеја разрешена је од поста (трапава седмица), да би се изобличио пост фарисеја који се хвалио да два пута пости у седмици, али који при том није држао и духовни пост. Истовремено је то био одговор јеретицима који држе, у то време, пост звани Арцивуријев.

Овде прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији: