Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Празник Благовести у Лозници

Празник Благовести у Лозници

vladike2На празник Благовести Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г. Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Николаја Мирликијског у Лозници код Чачка, уз саслужење хорепископа старорашког и лозничког Г· Николаја, архимандрита Варнаве (Димитријевића), јеромонаха Софронија (Ердељана), јерођакона Паладија (Матића) и јерођакона Партенија (Матијашевића). Светој Литургији је присуствовало око стотину верника из Чачка и околине. Многи од њих су се на Литургији причестили пречистим и пресветим Тајнама Христовим.

У својој архипастирској беседи владика је, говорећи о празнику Благовести поучио своју паству:

„Благовест – радосна вест, блага вест која нам показује да је дошао дан нашега спасења, да је дошао дан када се људи избављају од греха, смрти и ђавола. То је дело Господа Христа које је извршио овде на земљи а Његовом доласку посредује Света Богородица, којој је празник посвећен, јер она се удостојила да буде та спона између неба и земље, да она посредује и она је поставши мајка Сина Божјега постала мајка целога рода људскога за спасење и за Живот Вечни. И она је не само мајка свих хришћана и целога рода људскога него је она и посредница и заштитница и молитвеница за цео род људски.“

Након Свете Литургије уприличена је трпеза љубави за све присутне од стране  сестринства манастира.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.