Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Васкрсни уторак у манастиру Светог Јована Крститеља

Васкрсни уторак у манастиру Светог Јована Крститеља

На Васкрсни уторак, 3. маја, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима уз саслужење протосинђела Јована (Узелца), протосинђела Мартинијана (Ђурђевића), јереја Ивице (Тасића) и јерођакона Георгија (Радојичића). Литургији је присуствовало око 50 светосаваца.

У својој архипастирској беседи Владика Ксенофонт је поучио своју паству:

„Апостол Павле нас упозорава како треба да једемо, како треба да пијемо тјела и крви Христове, припремајући се, да не будемо као они који не разликују тјела и крви Христове. Да не примамо као они, као што и говоримо у молитви пред Свето Причешће, да не дамо Господу цјелив као Јуда који истрча из горњице и отиде још са причешћем у устима, првосвештеницима и старјешинама и изда Господа којим се причестио на Светој тајни Евхаристије. Да не будемо као они који одају Тајну непријатељима Христовим, него да будемо као смирени разбојник који Господа исповједа својим грешним али смиреним устима сјети ме се Господе када дођеш у Царство Твоје. Дакле, достојно се припремајући постом и молитвом за сусрет са Христом примамо тјело Његово, да не бисмо били као духовни слијепци који не разликују тјела и крви Христове, да не примамо на суд или на осуду него да примамо на живот вјечни. Тек тада ће нам се отворити очи духовне, тек тада ћемо се уврстити са апостолима Христовим, тек тада ћемо се уврстити са пријатељима Божијим. Нека би дао Бог да сваки од нас удостоји се да му се отворе духовне очи, да види Христа духовним видом својим као што су га видели свети апостоли Лука и Клеопа. О, Христе васкрсли и нас не остави, него и нама дај да будемо судјеоници Твога Крста и Твога васкрсења да бисмо гледали Тебе заједно са Оцем и Духом Светим кроза сву вјечност и кроза све вјекове.“

Након Свете Литургије уследило је послужење за све присутне.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.