Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Бадње вече и Божић у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама

Бадње вече и Божић у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама

Најрадоснији хришћански празник, Рођење Господа Бога и Спаса нашега Исуса Христа, у нашем народу познат као Божић, свечано је прослављен у свим катакомбама Епархије рашко-призренске у егзилу. Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт богослужио је у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама.

Прaзнично славље започело је богослужењем на Бадње вече. Након отпуста Вечерње Владика Ксенофонт се обратио верном народу пригодном беседом у којој је поред осталог рекао:

„Поклањајући се новорођеном Младенцу и кроз ово дрво које налажемо, које симболише, кажем, Христа – свјетлост истиниту, Христа – сунце правде, Христос – неописиву топлоту и Христос као истина који дође и који се оваплоти. Прослављамо га и дивимо се томе домостроитељству Божијем који презре све наше грјехове, који презре све наше слабости и који се не узгнуша човјека као таквога, човјека који постаде сличнији ђаволима него анђелима, него дође на Земљу, уђе у ону хладну Витлејемску пећиницу и тамо се оваплоти и тамо постаде један од нас.

Њему се поклањајући и Њега прослављајући надамо се достићи у јединство вјере и савршенство и заједницу Духа Светога да бисмо прослављали Њега са Оцем и са оваплоћеним Христом. Амин. Боже дај.“

Након поучног слова Владика је обавио чин освећења бадњака. Уследило је налагање бадњака уз радосно појање божићне песме „Ој бадњаче, бадњаче“. Празнично славље је настављено у манастирској трпезарији, где је, по старом српском обичају, обављено уношење бадњака и сламе у дом, уз радосно појање монаштва и верног народа. Уследила је трпеза љубави за све присутне коју је приредило братство манастира.

Сутрадан, на сам празник Рођења Христовог, у 5.00 часова, богослужење је започело Великим повечерјем. У наставку је служена Света Архијерејска Литургија којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт. Епископу Ксенофонту су саслуживали: протосинђели Јован, Доситеј, Леонтије и Платон, јерођакон Георгије и јерођакон Михајло. Светој Литургији је присуствовало око 250 верника. Многи од њих сјединили су се Господом кроз Свето Причешће.

На крају Свете Литургије прочитана је Божићна посланица Епископа рашко-призренског  у егзилу Г.Г. Ксенофонта и подручних му Хорепископа: Николаја, Максима и Наума.

Уследила је трпеза љубави за све присутне.