Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Божић у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

Божић у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

Рођење Господа Бога и Спаса нашега Исуса Христа, у нашем народу познат као Божић, свечано је прослављен у свим катакомбама Епархије рашко-призренске у егзилу. Најсвечаније је било у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима, где је богослужио Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије.

Прaзнично славље започело је Вечерњим богослужењем на Бадње вече. Након отпуста Вечерње Владика Артемије се обратио верном народу пригодном беседом о симболици Бадњака и празнику Божића:

“Господ Христос долази са неба као зрно горушичино које се спомиње вечерас у Светом Јеванђељу. И оно се рађа као Младенац у витлејемској пећини, а онда разраста се и постаје велико дрво на коме птице станују на његовим гранама. То велико дрво, браћо и сестре, које Господ помиње, јесте уствари Његова Света Црква која се разрасла по целој земаљској кугли. Нема места, нема државе, без обзира какво је устројство њено, без обзира на многе друге религије које тамо постоје – по свим тим местима постоје и цркве Христове, православне, чак и на Филипинима и у Аустралији и на свим другим местима име Господње се проповеда и Црква Његова врши своју мисију. Јер, Господ је основао Цркву Своју, даровао јој Своју благодат, свете тајне и врлине да се у њој и њоме спасавају људске душе. То је то зрно мало горушичино које се ноћас рађа и у нашим душама и у нашим срцима.“

Уследило је освећење и налагање бадњака уз радосно појање божићне песме „Ој бадњаче, бадњаче“. Празнично славље је настављено у манастирској трпезарији, где је обављено уношење бадњака и сламе у дом, уз радосно појање монаштва и верног народа. Уследила је трпеза љубави за све присутне коју је приредило братство манастира.

Сутрадан, на сам празник Рођења Христовог, у 5.00 часова, богослужење је започело Великим повечерјем. У наставку је служена Света Архијерејска Литургија којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије. Епископу Артемију су саслуживали: архимандрит Варнава (Димитријевић), протосинђел Варсануфије (Стошић), протосинђел Јован (Узелац), јеромонах Мартинијан (Ђурђевић), јерођакон Паладије (Матић) и јерођакон Онуфрије (Ђурђев). Светој Литургији је присуствовало око 50 верника. Многи од њих сјединили су се са Господом кроз Свето Причешће.

У току Литургије Владика Артемије је рукопроизвео јеромонаха Јована (Узелца) у чин протосинђела.

Божићну посланицу предстојатеља ЕРП у егзилу Епископа Артемија и подручних му Хорепископа: Николаја, Максима и Наума, прочитао је архимандрит Варнава.

Након Свете литургије приређена је трпеза љубави за све присутне.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Вечерњој служби.