Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Љуљаци / Четрдесетодневни помен новопочившем протосинђелу Јовану

Четрдесетодневни помен новопочившем протосинђелу Јовану

У четвртак, 12/25. фебруара, у манастиру Св, Јована Крститеља у Љуљацима, одслужени су заупокојена Литургија и четрдесетодневни парастос новопочившем протосинђелу Јовану (Милојевићу). Заупокојену Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ старорашки и лознички Г. Николај уз саслужење 7. свештенослужитеља епархије. Литургији је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г. Артемије. После Свете Литургије Владика Артемије је одслужио четрдесетодневни парастос уз саслужење  Његовог Преосвештенства Епископа старорашког и лозничког Г. Николаја, Његовог Преосвештенства Епископа новобрдског и панонског Г. Максима и више свештенослужитеља епархије. Парастосу је присуствовало бројно монаштво, родитељи, сестра и зет оца Јована, његова духовна чеда и око стотину верника из разних крајева Србије.

Након парастоса Владика Артемије се присутнима обратио пригодном беседом:

„Ево, браћо и сестре, прође четрдесет дана како нас је напустио наш брат, саслужитељ и саборац, отац Јован. Прешао је из овога живота у онај где нема болести, ни туге, ни уздисања, где је живот бесконачни. Ми смо се данас окупили овде, на овај четрдесети дан, да учинимо оно што до нас стоји, да принесемо Богу своје усрдне и топле молитве за покој његове душе, да је Господ прими и настани у Царству Своме Небескоме.

Сваки долазак на гроб, браћо и сестре, јесте једна велика школа, једна велика поука свима нама који се овде сабирамо и на гробља долазимо. Јер, наши драги покојници, они нам у ствари данас одржавају ту лекцију тиме што се окупљамо око њиховога гроба. Они нам поручују да је овај живот пролазан, да је све што је на овоме свету пролазно и ништавно а једино што је потребно то је трудити се за живот вечни. Господ је рекао: „Ко верује у Мене ако и умре живеће!“ Наш отац Јован је веровао у Господа, своју веру је потврђивао и речима и делима и животом и својим упокојењем. Он је тиме доказао и показао да је човек вере и као таквоме, ми дубоко верујемо да је Господу угодио и да ће Господ према њему показати своју велику милост и примити га као свога вернога слугу у своје рајске одаје.

Његовим сродницима, оцу, мајци сестри, свима осталима познаницима и пријатељима, нека Господ дарује снаге духовне и телесне да издрже овај губитак, телесни губитак овде на земљи, и да нас удостоји све да се наћемо са оцем Јованом у Царству Небескоме када дође време свакога од нас да одавде пређемо у Живот Вечни.

Оче Јоване, нека ти је Богом благословена ова света земља која чува твоје тело до васкрсења мртвих а души твојој нека Бог подари рајско насеље сада и увек и у векове векова. Амин!

Бог душу да му опрости!“

Уредништво