Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Четврта недеља Великог поста у манастиру Св. Харитона Косовског у Сурдуку

Четврта недеља Великог поста у манастиру Св. Харитона Косовског у Сурдуку

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт служио је у четврту недељу Великог поста, 3. априла, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Преподобномученика Харитона Косовског у Сурдуку уз саслужење: протосинђела Иринеја (Ристића), јереја Бранка (Јованчевића) и јерођакона Георгија (Радојичића).  Литургији је присуствовало око 200 светосаваца од којих су се неки причестили пресветим и животворним Тајнама Христовим. Архипастирском беседом верном народу обратио се Владика Ксенофонт. Говорећи о значају хришћанског труда, владика је између осталог рекао:

„Трудимо се, браћо и сестре, то не заборавимо, да летимо на та два крила у ове дане у ова страшна времена када нам говоре чему пост, зашто пост, зашто треба постити и нису ни моји тамо неки постили, нисам имао од кога да научим, беспотребно је то, демоде је то, то је остало из старих времена. Не, исти је Христос и јуче и данас и сутра и у све вјекове, исти Христос који нас упозорава, који нас поучава да само молитвом и постом, дакле не само молитвом Господу, не само вјером нашом, него и постом можемо Богу да угодимо, можемо тај род нечисти, демонски, да прогнамо из живота наших, да прогнамо са Земље. Нека би Бог дао свакоме од нас да се сјећа и поучава ових дивних ријечи Господњих и светога и дивнога Јеванђеља Господњега, и ове ријечи и сваке ријечи која је изашла из уста Божијих, од које живимо и којом се спасавамо да бисмо и ми тако могли побиједити страсти своје и очистити нечистоте своје, свединити се са Свеблагим Господом и гледати Га у Царству Небеском Оца и Сина и Светога Духа кроза све вјекове и кроза сву вјечност. Амин. Боже дај.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.