Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Храмовна слава у манастиру Свих српских светитеља у Гринбаху

Храмовна слава у манастиру Свих српских светитеља у Гринбаху

Наша Светосавска Црква прославља све своје светитеље у прву недељу после Недеље Свих Светих. Ове године је Сабор свих српских светитеља пао 28. маја/10. јуна. Овом празнику је посвећен мушки манастир  Епархије рашко-призренске у егзилу у Гринбаху код Беча. И ове године манастир је свечано прославио своју храмовну славу Светом Архијерејском Литургијом. Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим уз саслужење: протосинђела Димитрија (Ђоковића), јереја Јарослава (Кадила) и јерођакона Пајсија (Марковића). Овом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око 150 светосаваца. Не мали број присутних причестио се  пресветим и животворним Тајнама Христовим.

Након Литургије Владика Максим извршио је чин резања славског колача и благосиљања славског жита које су у част свих српских светитеља принели манастирско братство и овогодишњи домаћини славе Мирослав и Тања Ракић из Беча. За наредну годину пријавили су се Јосиф и Лука Матарић из Беча.

Потом је Владика Максим поучио присутни народ:

“Ми православни Срби, на данашњи дан када славимо све свете Србе, пре свега треба да се опоменемо тога да су нас сви они обавезали да идемо њиховим путем, јер њихов пут је једини исправни пут, пут који води ка Богу, ка Царству небеском. Обавезали су нас да се држимо тог јединог и главног циља ка коме су они ишли и који су достигли. То је небеска Србија, то је Царство небеско у Христу Богочовеку. Све што овде на земљи постоји, овоземаљски живот сваког од нас појединачно и свих нас као народа, уколико се не осмисли вечним вредностима у Христу Богочовеку губи сваки смисао. И зато су наши свети преци као главни циљ и смисао земаљске Србије, поставили ту Небеску Србију.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне. Током трпезе љубави верници прив овој благодатној катакомби одржали су пригодни програм посвећен светим Србима.