Почетна / АУТОРИ

АУТОРИ

Трибина у Крагујевцу: Духовна обнова као услов свенародног опстанка и напретка

У среду 9. новембра 2022. године, у конференцијској сали хотела „Женева лукс“ у Крагујевцу, одржана је трибина „Духовна обнова као услов свенародног опстанка и напретка“. Трибину је организовала Свесрпска народна организација „Срби на окуп“, месни одбор Крагујевац. На трибини је говорио Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г.

Хорепископ Наум: Кратко синаксарско житије Светог Преподобномученика Харитона Косовског

Синаксар:

Месеца септембра, 28. дана, празнујемо спомен Преподобномученика Харитона Косовског, који је пострадао од злочинаца у Призрену, јуна 1999. године. Његово намучено и обезглављено тело пронађено је у околини Призрена у месецу августу Лета Господњег 2000.

Хорепископ Максим: Однос према Светој Тајни исповести и покајања данас

Унаредном прилогу доносимо транскрипт  предавања Његовог Преосвештенства Хорепископа новобрдског и панонског Г.Г. Максима на тему: „Однос према светој тајни исповести и покајања данас“. Предавање је одржано на Сабору архијереја и игумана епархије рашко-призренске у егзилу, у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима, 2. новембра 2021.

Хорепископ Наум: Јунаци Великог рата су слава и похвала свих српских поколења

У наредном прилогу доносимо излагање Његовог Преосвештенства Хорепископа хвостанског и барајевског Г. Г. Наума на Академији одржаној на Гучеву 3. 9. 2022. поводом 108. годишњице Гучевске битке.

Хорепископ Максим: Нови Козарци – стари проблеми

На позив високопреподобног архимандрита Пантелејмона, а по благослову предстојатеља наше свете Епархије рашко-призренске у егзилу, владике Ксенофонта, служили смо свету архијерејску литургију 3. априла, 2022. године, у манастиру Мајке Божје Млекопитатељнице, у Новим Козарцима, банатском селу код Кикинде.

Архимандрит Пантелејмон: Свете Литургије, Свете Тајне и молитвословља у Црној Гори и Херцеговини

У српској православној Епархији рашко-призренској у егзилу, верни народ се окупља на богослужењима у четрдесетак богомоља, манастира и парохијских храмова. Ова богослужбена места, у којима многобројни свештенослужитељи служе Свете Литургије,

Хорепископ Максим: Свети Јустин Ћелијски о прекиду литургијског оштења са патријарсима – екуменистима

У недавно објављеним Писмима светог Јустина Ћелијског, у два тома, нашој православној јавности је још више разоткривена дубина, православност, јеванђелскост и животност духа, предања и речи овог светог оца. Није могуће у једном кратком чланку пренети све духовне бисере из Писама светог Јустина, посебно оне исповедничке, усмерене против цркворушилачке и богопротивне јереси екуменизма.

Интервју Владике Максима за телевизију „Славија инфо“

У наредном прилогу доносимо интервју Његовог Преосвештенства Хорепископа новобрдског и панонског Г.Г. Максима за телевизију „Славија инфо“. Интервју је објављен у емисији „Интервју“ 27. маја 2021. године. Из одговора Владике Максима сазнаћете више о борби блаженопочившег Владике Артемија са глобалистима. Поред ове теме било је доста речи и о екуменизму унутар СПЦ, утицају Ватикана и издаји Космета.

Ο Χωρεπίσκοπος Ναούμ (Μίρκοβιτς) – Η διατήρηση της συνοδικότητας μέσω της υπακοής

Η διατήρηση της συνοδικότητας μέσω της υπακοής

Στο επόμενο άρθρο σας προσφέρουμε την διάλεξη του Θεοφιλέστατου Χωρεπισκόπου Μπαραγιέβου και Χβόσνου Ναούμ με τίτλο «Η διατήρηση της συνοδικότητας μέσω της υπακοής». Η διάλεξη πραγματοποιήθηκε στην Θ’ Σύναξη των αρχιερέων και των ηγουμένων της Επαρχίας Ράσκας και Πριζρένης στην εξορία της Σερβικής Ορθόδοξης Εκκλησίας, στο μοναστήρι του Οσίου Ιουστίνου Πόποβιτς στο Μπάραγιεβο, στις 21 Απριλίου 2017.

Протосинђел Дамјан: Видовдан – Духовни орјентир српског народа

У наредном прилогу доносимо предавање протосинђела Дамјана (Ковачевића) на тему „Видовдан – Духовни орјентир српског народа.“ Предавање је одржано на овогодишњој Видовданској академији у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву.