Избор Текстова

Архимандрит Георгије (Капсанис): Унија – метод папоцентричног екуменизма

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2011, број 1-2 (67-68), стр. 55-64

Недавно je папа римски означио за епископа и апостолског егзарха, за малобројне атинске унијате, унијатског клирика, господина Димитрија Салахаса, рукоположеног  24. маја 2008. за каркавијског епископа, професора римског института источних истраживања и члана Мешовите богословске комисије за дијалог између православних и римокатолика.

Хорепископ Максим: Без јединства у православној вери нема заједнице Светога Духа

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2019, број 35-36 (101-102), стр.31-33

А било је и лажних пророка у народу,
као што ће и међу вама бити лажних учитеља,
који ће унијети јереси погибли,
и одрицаће се Господара који их искупи
и довешће себи наглу погибао
И многи ће поћи за њиховим нечистотама,
због којих ће се похулити на Пут истине.

Хорепископ Максим: Преподобни Јустин Ћелијски – највећи противник екуменизма (II)

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2016, број 23-24 (89-90), стр.19-32

(Наставак из претходног броја часописа – изводи из књиге Екуменизам и православна Црква преподобног Јустина Ћелијског)

„Екуменизам је заједничко име за псевдохришћанства, за псевдоцркве Западне Европе.

Хорепископ Максим: Преподобни Јустин Ћелијски – највећи противник екуменизма (I)

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2016, број 19-22 (85-88), стр.39-53

Распет је Христос, распета је и Црква Његова. Васкрсао је Христос васкрснуће и Црква Његова.

Кроз своју голготско-васкрситељну историју Црква је била на најстрашијим крстовима разапињана у моментима напада јереси на свештену догматску истину вере православне.

Проф. др Димитрије Тцеленгидис: Православна забринутост поводом Равенског документа

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2009, број 1-2 (65-66), стр.87-102

1. УВОД

(Наш метод и претпоставке Богословског дијалога)

Пре него што се, са богословског аспекта, осврнемо на појединачна проблематична места Равенског документа, треба да изнесемо теолошки метод који ћемо следити.

Др Марко Пејковић: Православна „Црква Босанска“ као део Српске Православне Цркве

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2021, бр. 41-42 (107-108), стр. 27-110

Српско Православље на полуострву Пељешцу и у Босни у средњем веку

Ову студију посвећујем свим православним Србима који су страдали као мученици од Рима, Турака, комуниста и усташа западно од Дрине због одбране своје Вере и свог Српства1

Др Миодраг М. Петровић: Кратак осврт на кршење канонског и богослужбеног поретка у Цркви[*]

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2009, бр.1-2 (65-66), стр. 73-86

На Земљи планети и у читавој Васиони постоје Божји и људски закони без којих поредак није замислив. Помоћу закона и одређених правила свака људска установа, оличена као

Исповедање вере против екуменизма

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2009, број 1-2 (65-66), стр.61-71

Сви који смо благодаћу Божијом одгајени на благочестивим догматима и следујемо у свему Једну, Свету, Саборну и Апостолску Цркву верујемо да: Једини пут спасења људи1 је вера у Свету Тројицу, у дело и учење Господа нашег Исуса Христа, који се настављају у Његовом телу, Светој Цркви.

Жељко Которанин: Екуменска повеља – свето предање о њој

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2009, број 1-2 (65-66), стр. 37-59

Kонференција европских цркава, коју чине готово све Помесне Православне Цркве, протестантске, англиканске, старокатоличке и друге заједнице, и Савет европских бискупских конференција, који чине све римокатоличке бискупске конференције у Европи, усвојили су, потписали и предложили свим „Црквама“ у Европи да усвоје и прилагоде „локалним потребама“ Екуменску Повељу.

Епископ Артемије: Косово и Метохија након десет година

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2009, број 1-2 (65-66), стр. 137-144

Предавање у Лондону и Лестеру, март 2009

Историја Косова и Метохије је историја Србије и српског народа. Косово је огледало у коме се огледа сва наша прошлост, садашњост и будућност.