Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Прва канонска посета и храмовна слава у Брамптону (Канада)

Прва канонска посета и храмовна слава у Брамптону (Канада)

Поводом храмовне славе, Успења Пресвете Богородице, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт служио је Свету Архијерејску Литургију у истименом парохијском храму у Брамптону (Канада) уз саслужење Његовог Преосвештенства Хорепископа новобрдски и панонског Г.Г. Максима и више свештенослужитеља епархије. Овом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око 100 верника из више градова Канаде и Америке. Осим Срба на овом православном торжеству било је и Грка, Румуна, Јапанаца, Пољака и Француза у јединству вере и заједници Светога Духа са жељом да се сачува Православље свето, неокрњено и неизмењено – управо онако како су нам га Свети Оци предали! На велику радост свих верника из Канаде, ове године су у прослави славе учествовали и епархиоти из САД који се спасавају при манастиру Светих Српских проветитеља и учитеља у Колумбусу (САД), што претходних година није било могуће. Велики број верника се причестио пресветим и животворним тајнама Христовим.

У току Свете Литургије Владика Ксенофонт је протојереја Стефана (Икономовског), старешину храма,  унапредио у чин протојереја-ставрофора (крстоносни протојереј).

Након Литургије Владика Ксенофонт је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које су у част Пресвете Богомајке принело братство храма и овогодишњи домаћин славе јереј Драгиша Мачар са породицом из Лондона. За наредну годину пријавио се Жељко Митровић са породицом из Виндзора.

У својој архипастирској беседи Владика Ксенофонт је поред осталог рекао:

„Трудимо се да испунимо оно што нам Свети оци налажу, да што каже Свети Фотије Велики: „Чување вјере православне веће је од свих других врлина“. А ми чувајући вјеру православну да не заборавимо и све оно остало, прије свега, ону почетну поруку од Светога Јеванђеља: „Покајте се јер се приближило Царство небеско“. У покајању у смирењу у посту и молитви, у љубави према ближњима својима, према ближњима који су заједно са нама у вјери али и према онима који су одступили од вјере православне, било да л’ су се од православља окренули ка вјери екуменистичкој, било да су они који нису никада били у православној Цркви, и њих да љубимо и за њих да се Богу молимо и да желимо и они да се спасу. Зашто? Зато што треба да желимо исто оно што и Бог жели, а шта Бог жели? Бог жели да се сви спасу и дођу у познање Истине. Таква нека буде ваша молитва, такав нека буде ваш труд, такав нека буде ваш рад апостолски. Да сваком бићу и сваком створењу проповједамо Христа из мртвих васкрслога, рођеног од Пречисте Дјеве, а поготову човјеку томе најдивнијем бићу створеном у свим свјетовима и свим космосима. Да сваком човјеку проповједамо Јеванђеље, да му објашњавамо и да говоримо да мимо Јеванђеља и свјете вјере православне нема пута спасења, били они наши Срби били они они остали Канађани овдје ваше комшије, свакоме на фин и побожан и смирен начин треба благовјестити, треба говорити, треба проповједати, треба мисионарити е да би се сви спасли и дошли у познање Истине. Амин. Боже дај.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне. На трпези љубави се поучном беседом обратио Владика Максим.