Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Крстовдан у манастиру Светих српских просветитеља

Крстовдан у манастиру Светих српских просветитеља

На празник Воздвижења Часног Крста – Крстовдан Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу г. Ксенофонт  служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светих српских просветитеља у Колумбусу, САД, уз саслужење Његовог Преосвештенства Хорепископа новобрдског и панонског г. Максима и неколико свештенослужитеља епархије.

У својој празничној беседи владика Максим је поучио присутни народ:

„Свако ко се труди да смирено подноси животне недаће и искушења, тежину карактера наших ближњих, наше сопствене слабости са којима смо дужни дуготрајно, трпељиво да се боримо, свако ко смирено подноси, све те недаће и страдања Христа ради, надајући се у Богочовека Христа, гледајући Крст Христов, тај доживљава то унутрашње васкрсење, његова душа из гробова греха и страсти васкрсава у Богочовеку Христу кроз Јеванђелске врлине и тако достиже то Царство небеско и живот вечни који је унутра у нама и кључ тог Царства небеског јесте управо крст Христов. Нека нас Господ силом свога Часног и животворног крста огради, укрепи да и ми одричући се непрестано себе а то значи комфора, ужитка земаљског, широког пута овоземаљског узмемо смирено крст свој, дакле без роптања подносимо земаљске невоље, муке и страдања и такви идемо ка Богочовеку Христу и Царству небеском. Амин. Боже дај.“

Након Свете Литургије послужена је трпеза љубави за све присутне вернике.