Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Лазарева субота у манастиру Светог архиђакона Стефана у Ариљу

Лазарева субота у манастиру Светог архиђакона Стефана у Ариљу

На Лазареву суботу, 7/20. априла, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог архиђакона Стефана у Ариљу уз саслужење: архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Агапита (Бичанина) и јерођакона Паладија (Матића). Светој Архијерејској Литургији присуствовало је око 80 светосаваца. Неки од њих су се и сјединили са Господом Христом кроз Свето Причешће.

У својој архипастирској беседи Владика Артемије је поучио своју паству:

„Највећа мука за човека била је смрт. И Господ је управо дошао да победи и тога непријатеља нашега и да људима дарује живот вечни. То је показао данашњим Својим славним чудом васкрснувши Лазара. А показао је још много више, и много боље Својим славним васкрсењем коме идемо у сусрет за недељу дана. Својим васкрсењем Он је коначно победио смрт, разорио државу смрти, разорио власт ђавола, победио све грехе и људима даровао живот вечни.

Хришћанин православни не плаши ни греха, ни смрти, ни ђавола, јер све је то Господ ради нас извојевао. Оно што ми треба да водимо рачуна и да пазимо то је да останемо верни Господу Христу, да сачувамо Веру Православну онако како је Он проповедао, како су апостоли проповедали, како су свети оци утврдили, како је Свети Сава нама Србима предао у аманет да чувамо и сачувамо и остали наши дивни светитељи до владике Николаја и оца Јустина. И чувајући ту Веру да живимо по заповестима Господњим, да чувамо и Његове заповести, јер вера без добрих дела је мртва, кажу свети оци.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.