Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Манастир Нова Петковица у Метлићу прославио своју храмовну славу

Манастир Нова Петковица у Метлићу прославио своју храмовну славу

Преподобној матери нашој Параскеви посвећен је манастир Епархије рашко-призренске у егзилу у селу Метлићу код Шапца. Манастир је добио име Нова Петковица. На дан спомена Преподобне матаре наше Параскеве, 27. октобра, манастир је свечано прославио своју храмовну славу Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт. Владики Ксенофонту је на Литургији саслуживало више свештенослужитеља епархије. Присутно је било око 150 светосаваца. Неки од њих су се причестили пресветим и животворним Тајнама Христовим.

Владика Ксенофонт је затим пререзао славски колач који су у част Свете Петке принели сестринство манастира и овогодишњи домаћини славе: Милан Самарђић из Маова, Александра Прљевић из Ужица, Миливоје Зарић из Београда и Ђорђе Симић. За идућу годину пријавили су се Ђорђе Недељковић и Драган Станојевић.

Након Свете Литургије Владика Ксенофонт је одржао пригодну архипастирску беседу. У својој беседи владика је говорио о богоугодном животу и врлинама Свете Петке а затим поучио присутан народ:

”Тако и ми, браћо и сестре, притичимо молитвама Свете преподобне матере наше Петке  Параскеве која велика чуда учини. И ево овдје на овом мјесту учини.

Нека Бог да да се сакупљате у што већем броју овдје, сестрама да помажете уствари себи да помажете, Богу да приносите те Богоугодне жртве молитава ваших, уздаха ваших и суза ваших, клечања вашега прије свега, а онда након тога на сваки начин да помогнете ову светињу да би и Света Петка помогла вама и вашим породицама, да би се кроз њу и кроз вас и кроз све нас прославило пресвето име Божије Свете Тројице Оца и Сина и Духа Светога кроза сву вјечност и све вјекове. Амин. Боже дај.”

Светковање Преподобне мати наше Параскеве настављено је трпезом љубави коју су припремили сестринство манастира, овогодишњи домаћини славе и верници при овој катакомби. У току трпезе љубави приређен је пригодан програм од стране верника при овој катакомби.