Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Манастир Преображења Господњег у Леушићима свечано прославио своју храмовну славу

У манастиру Преображења Господњег у Леушићима, 19. августа, свечано је прослављена храмовна слава Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт уз саслужење Његовог Преосвештенства Хорепископа новобрдског и панонског Г.Г. Максима, Његовог Преосвештенства Хорепископа хвостанског и барајевског Г.Г. Наумаи више свештенослужитеља епархије. Овом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око 400 верника из разних крајева наше отаџбине. Многи од њих су се причестили Пресветим и Животворним Тајнама Христовим.

После замвоне молитве Владика Ксенофонт је извршио чин освештања грожђа а после Свете Литургије и чин резања славског колача и благосиљања жита које су принели сестринство манастира и овогодишњи домаћини славе: Ранко и Јасмина Шкркић из Крагујевца, Драгица Маљм са Космета и Славица Варикинац из Сремчице. За наредну годину пријавили су се: Благоје и Љубица Стефановић из Ариља и Невена Милосављевић из Леушића.

Потом се окупљеном народу архипастирском беседом обратио владика Наум. У својој беседи владика је најпре говорио о празнику Преображења а затим је поучио народ:

“Потребно је да се непрестано кајемо, да се преображавамо и тако напредујемо из силе у силу до мере раста висине Христове, док се Христос вером не усели у срца наша, док и ми сами не постанемо светлост и зрачимо Христовом светлошћу. Као што се тело пере водом тако се и душа пере божанском светлошћу. Која су то средства којом перемо своју душу? То су, браћо и сестре, свете тајне и свете врлине, то су млазеви божанске светлости и тим божанским млазевима ми перемо своју душу. Молитва, кротост, уздржање, милосрђе, смирење, ето то су божански млазеви којима перемо своју душу и потребно је редовно прати своју душу као што редовно перемо своје тело, да се она од греха не усмрди, да не буде умртвљена грехом, одвојена од Господа Исуса Христа који је Живот вечни. Ову духовну хигијену најусрдније су практиковали Свети оци. Они су се, заиста, Светим Тајнама и Светим врлинама очистили од сваке нечистоте тела и духа и постали станишта Божанске светлости и сами сијали том светлошћу. Заиста, било је светитеља којима је дата таква благодат да су људи и телесним очима видели светлост око њихових глава. Тако је Господ показивао да човек може постати станиште Свете Тројице, станиште Божанске светлости. Потрудимо се док смо још у телу да живимо Господу, са Господом и у Господу, да вршимо Његове свете заповести и ту духовну хигијену свакодневно практикујемо да би нас Господ препознао као своје слуге, да би се и на нама испунила она Његова реч: „Тако да се светли светлост ваша пред људима, да људи виде ваша добра дела и прославе Оца вашег који је на небесима. Амин. Боже дај.“

Потом је Владика Ксенофонт уручио захвалнице добротворима манастира: Жељку и Валентини Колаковић из Београда, Андреју Парлићу из Призрена, Благоју и Љибици Стефановић из Ариља и Бобану и Ружици Милосављевић из Леушића.

Овом приликом је Епископ Ксенофонт манастиру као благослов  даривао Икону Пресвете Богородице Милостиве (Елеусе).

Празнично славље настављено је трпезом љубави. У току трпезе љубави приређен је пригодни програм од стране верника при овој предивној катакомби.