Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Манастир Рођења Пресвете Богородице у Прањанима свечано прославио своју храмовну славу

У четвртак, 21. септембра, у Богородичином манастиру у Прањанима код Горњег Милановца свечано је прослављена храмовна слава Рођење Пресвете Богородице – Мала Госпојина. Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички г. Николај уз саслужење Његовог Преосвештенства Хорепископа хвостанског и барајевског г. Наума и више свештенослужитеља епархије. Овом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око 200 верника из разних крајева наше отаџбине. Неки од њих су се причестили пресветим и животворним Тајнама Христовим.

Након Литургије Владика Николај је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које су у част Пресвете Богородице принели сестринство манастира и овогодишњи домаћини славе Петар Трифуновић из Прањана и Коло српских сестара из Чачка. За наредну годину пријавили су се: Ненад Симић са породицом из Београда и Векослав и Славица Великинац из Сремчице.

Архипастирском беседом присутном народу обратио се Владика Николај. У својој беседи владика је поучио да се увек молимо Богородици, и у добру и у злу призивамо Њено свето име, а затим додао:

„На сваку молитву Она је спремна брзо да одговори помоћу својом, благодаћу својом. Моћна је сила Њена и заступништво Њено.

Немоћни смо ми, осећамо своју немоћ али молећи се Богу и светима а на првом месту међу светима Пресветој Владичици ми осећамо заступништво њихово, осећамо помоћ њихову и тако треба и да буде. Увек ћемо се молити, увек ћемо заступништво имати“, закључио је владика.

Празнично славље настављено је трпезом љубави. У току трпезе љубави приређен је пригодни програм.