Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Манастир Св. Симеона Мироточивог у Дежеви свечано прославио своју храмовну славу

Преподобном Симеону Мироточивом посвећен је мушки манастир Епархије рашко-призренске у Дежеви, код Новог Пазара. На дан његовог спомена, 26. фебруара, манастир је свечано прославио своју храмовну славу Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт уз саслужење Његовог Преосвештенства хорепископа старорашког и лозничког Г.Г. Николаја и више свештенослужитеља епархије. Овом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око 150 верника из разних крајева наше отаџбине. Неки од њих су се причестили пресветим и животворним Тајнама Христовим.

Пре почетка Литургије Владика Ксенофонт је благословио облачење подрасника искушенику овог манастира, Милошу Мутавџићу.

Након Литургије Владика Ксенофонт је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које је у част Преподобног Симеона Мироточивог принело манастирско братство и овогодишњи домаћини славе: Млађан Којић, Гордана Лојић, Славица Стојић, Снежана Антонијевић, Љиљана Иличић, сви из Београда. За домаћине славе идуће године су се пријавили: Далибор Марковић, Томислав Белић и Ратка Јекић, сви из Новог Пазара.

У својој архипастирској беседи  Владика Ксенофонт је поучио своју паству:

„Свети Симеон нам посвједочава, дакле, колико је потребно смирити себе, и ако нас људи узвишавају да се сами смиравамо, да се сами пред Богом и пред људима смиравамо да би нас Бог уздигао у Царству своме, јер заиста, узалуд је човјеку, као што смо чули у данашњем Јеванђељу, читав свијет да задобије а души својој науди.

Притичемо молитвама, не само данас, него сваки дан живота свога Богу једноме у Три Лица који се тако дивно прослави у дивним светитељима, не само овом светитељу, него осталим Светим Немањићима и осталим светима из рода српскога, њима притичемо, њих призивамо, њих зовемо да нам помогну, да нам се Свети Сава са неба смилује, гдје онако вапајно пред Господом клечи, да нас оправослави, да нас обожи, да нас умножи, да нам покаже и да нас упути којим путем требамо ићи, да не само подижемо храмове њима посвећене у част.
Јер, видимо овдје ова наша мала катакомба, а доље нешто ниже посвећена и друга црква, црква посвећена његоцом сину Светом Сави, Првом Архиепископу, просветитељу српском, нажалост подизана од оних који су управо на ову свету рашко-призренску епархију бацили „атомску бомбу“, како је говорио наш свети старац, правећи ову смутњу и правећи овај раздор у нашем народу у нашој епархији, и не само у нашој епархији, него у читавом српском народу. И за њих се Богу молимо да се и они Богу поврате, да се врате са оног пута глобалистичког, екуменистичког на који су скренули, да и њима Бог да разума и покајања да схвате какву су тешку рану и какву тешку трагедију нанјели српскоме народу.
Нека би дао Бог да се сви заједно око престола Светога Саве, око завјета и аманета Светога Стефана Немање – Светог Симеона Мироточивога, сви окупимо да бисмо сви заједно прослављали Оца и Сина и Духа Светога кроза све вјекове и сву вјечност. Амин. Боже дај.“

Празнично славље настављено је за трпезом љубави коју су припремили манастирско братство и овогодишњи домаћини славе.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.