Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Манастир Светог архиђакона Стефана у Ариљу свечано прославио своју храмовну славу

Дана 15. августа, када Света Црква прославља Откриће и пренос моштију Светог првомученика и архиђакона Стефана, истоимени манастир ЕРП у егзилу у Ариљу свечано је прославио своју храмовну славу. Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт уз саслужење Његовог Преосвештенства Хорепископа новобрдског и панонског Г.Г. Максима и више свештенослужитеља епархије. Овом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око 300 верника из разних крајева наше отаџбине. Неки од њих су се причестили пресветим и животворним Тајнама Христовим.

Након Литургије Владика Ксенофонт је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које су у част Светог архиђакона Стефана принели манастирско братство и овогодишњи домаћини славе: Милош Стефановић, Рајко Николић, Вучко Николић, Милован Вранић, сви из Ариља, Ђорђе Бојић и Микан Буквић из Пожеге.

Архипастирском беседом присутном народу обратио се Владика Максим:

„Свети Стефан нас поучава својим примером да се нико не изговара ни ђакон, ни поп, ни свештеник, дакле, ни монах да каже ко сам ја да бих исповедао Истину и да бих бранио веру православну. Ми видимо да то што је Свети Стефан био ђакон, њему то није представљало изговор да не сведочи Истину, да не исповеда Истину, већ напротив. Он је тим пре осећао обавезу више да исповеда истину Христову до краја, свим својим снагама докле год би било живота у његовом телу. Овај празник, ова храмовна слава и ове године обележена тим дирљивим догађајем и чином а то је синоћно монашење. И то посебно представља уклрепљење и  оснажење Цркве Божије и верника у Цркви Божијој јер управо је тај монашки подвиг настао поред мученичког подвига који је започео Богочовек Христос, први настојао Свети првомученик Стефан а онда после ере, читаве плејаде мученика, великих страдања, тај мученички дух, нарав и етос уселио се дакле у редове монашке и у том сасуду монашког подвижничког живота чува се та непоколебљива вера, та решеност, та непоколебљива одлучност да се испуњава онај мото, она изрека Светог Јустина, Светих отаца – Све за Христа, Христа ни за шта“, беседио је владика Максим.

Празнично славље настављено је трпезом љубави коју су припремили братство манастира и овогодишњи домаћини славе.