Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Манастир Светог Саве у Жеровници свечано прославио своју храмовну славу

Манастир Светог Саве у Жеровници свечано прославио своју храмовну славу

Светом оцу нашем Сави, првом српском архиепископу, посвећен је мушки манастир Епархије рашко-призренске у егзилу у Жеровници на северу Косова и Метохије.На празник Преноса моштију Светог Саве, 6/19.маја, манастир је свечано прославио своју храмовну славу Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт уз саслужење преосвећених Хорепископа Николаја, Максима и Наума и више свештенослужитеља епархије. Овом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око 150 верника из разних крајева наше отаџбине. Многи од њих су се сјединили са Господом кроз Свето Причешће.

После Литургије владика Ксенофонт је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које су у част Светог Саве принело манастирско братство и овогодишњи домаћини славе: Саша и Мирјана Милетић, Милан и Весна Јездић и Јустин и Данијела Величковић сви из Лепосавића.

За наредну годину пријавили су се Светомир Милојевић из Сочанице, Владимир Радовановић из Лепосавића, Саша Штаткић из Призрена и Драгана Радосављевић из Лепосавића.

Својом архипастирском беседом Владика Ксенофонт је поучио присутни народ:

„Поучени примјером Светог краља Владислава, српскога краља, да и ми клекнемо и да молитвено завапимо ка Светоме Сави да не оставља народ свој, да поштеди остатак у свим овим страдањима у свим овим недаћама, не само на Косову и Метохији, знамо како страда наша браћа на Косову и Метохији и сестре наше и невина дјечица наша, и знамо за гробље и за олтаре косовско-метохијске како страдају, али не само овдје него и у свим српским замљама страдамо, страдамо понајвише што остависмо извор воде живе а поклонисмо се и пијемо са оних сувих испроваљиваних бунара у којима нема чисте воде него само прљавих баруштина. Нека би дао Бог молитвама Светога Саве да се вратимо на пут са кога смо отпали, да молитвено и коленопреклоно клекнемо пред Светога Саву и пред олтар Божији ида Господа замолимо: „Мили Боже поштеди остатак!“. Амин. Боже дај.“

На трпези љубави се пригодном беседом обратио Владика Максим.

Дан раније преосвећени Епископ Ксенофонт је извршио чин освећења манастирског звона.