Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Манастир Светог Симеона Мироточивог у Дежеви свечано прославио своју храмовну славу

Преподобном Симеону Мироточивом посвећен је мушки манастир Епархије рашко-призренске у Дежеви код Новог Пазара. Манастир је свечано прославио своју храмовну славу у недељу, 14/27. фебруара а не на дан спомена, 13/26. фебруара, због Задушница.

Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт уз саслужење: архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Варсануфија (Стошића), протосинђела Висариона (Шуловића), протосинђела Иринеја (Ристића), протосинђела Игњатија (Станића), протосинђела Дамјана (Ковачевића) и јерођакона Георгија (Радојичића). Овом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око 150 верника из разних крајева наше отаџбине. Неки од њих су се причестили пресветим и животворним Тајнама Христовим.

Након Литургије Владика Ксенофонт је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које су у част Преподобног Симеона Мироточивог принели манастирско братство и овогодишњи домаћини славе: Мирко Премовић из Рашке, Матеј и Марко Гвоздић из Косовске Митровице, Снежана Петрушић из Лешка и Владимир Дакић из Рашке. За наредну годину пријавили су се Славомир Јаковљевић из Новог Пазара, Нина Стојановић из Новог Пазара, Дејан Филиповић из Дежеве, Неђељко и Ратомирка Белић из Дежеве и Радослав Дробњак из Краљева.

У својој беседи  Владика Ксенофонт је најпре протумачио дневно Јеванђеље о Страшном Суду и љубави Божијој према човеку, подсетио да треба да се угледамо на свете Немањиће који су заорали дубоку бразду свете Србије и на Св. Симеона који је исповеднички одлучно бранио православну веру и православну Србију од опаких јеретика, а затим додао:

„Нека је благословен Бог који нам остави такве дивне људе у роду нашем да бисмо се и ми могли њиховим примјерима поучавати, њихове примјере слједити и знати да је од свега и врх свега и мимо свега најважније чувати и бранити вјеру православну. Томе нас учи Свети Симеон Немања одлучним исповједањем вјере своје православне, томе нас учи и син његов, велики Сава, највећи од Срба рођених, томе нас уче Свети Немањићи, томе нас уче сви Свети Срби, томе нас уче сви светитељи Божији. Сљедујмо њиховим примјерима, чувајмо вјеру православну, браћо и сестре, јер устали су вјетрови са истока, са запада, са сјевера и са југа да вјеру православну униште, да вјеру православну истргну из наших срца, а ми, авај, Срби немарни врло често гледамо на многе стране и на многе вјере, своју вјеру слабо познајемо, своју вјеру слабо исповједамо, добра дјела слабо чинимо и тако се предајемо тим вјетровима који нас воде и који нас носе и који нас на крају на Страшноме Суду бацају у ову геену огњену о којој читамо, о којој говоримо данас.“

Владика Ксенофонт је потом доделио захвалнице добротворима манастира. Захвалнице су добили: Богослав Томовић из Новог Пазара (ктиторску захвалницу), Дарко Томовић, Дејан Томовић, Жељко Николов, Ратомирка Белић, Ратка Јекић, сви из Новог Пазара, Дејан Филиповић из Дежеве, Мирко Премовић, Зоран Пузовић, Драган Павловић, Иван и Љиљана Глишовић, сви из Рашке, Слађана Алексић из Београда и Драгана и Марија Чвркић из Чачка. Захвалница је додељена за испољену делатну љубав у борби за очување чистоте светог православља и за ревност према храму Божијем и његовом благољепију.

Празнично славље настављено је за трпезом љубави коју су припремили манастирско братство и овогодишњи домаћини славе.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.