Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Монашење у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама

Монашење у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама

На Бденију, уочи Недеље 13. по Духовдану, 18. септембра ове године, у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашио је у чин мале схиме Јована (Крстовића), сабрата овог манастира. Новом монаху владика је дао монашко име Јоаким.

После чина монашења надахнутом беседом присутнима се обратио Владика Ксенофонт.

„У навечерје празника малог Васкрсења, малог Васкрса, празника недеље, јер свака недеља је заиста понављање и подсјећање свих нас да само васкрсењем Христовим јесмо оно што јесмо, благодаћу васкрсења Христовог јесмо оно што јесмо, јесмо хришћани, јесмо људи намјењени за живот вјечни, намјењени за бесмртност. И само као такви намјењени за бесмртност можемо схватити и прихватити и примјенити оне ријечи Христове из светог Јеванђеља: „Будите савршени, као што је савршен Отац ваш небески“. Заиста, позив на савршенство сваком хришћанину на овом свијету, позив на ономе што је можда немогуће достићи за живота овога, али свакако циљ ка коме треба да идемо, циљ ка коме се надамо, циљ ка коме се трудимо да достигнемо. А испуњавање тога савршенства, испуњавање заповјести до савршенства управо је циљ монашког живота, јер монашки живот је ништа друго до савршенства испуњавања свих оних заповјести које нам Христос даде у Светом Јеванђељу које нам Црква своја света остави до данашњега дана. Јер, чујемо у овоме Јеванђељу које смо читали вечерас да сваки који љуби оца или мајку, сина или кћер или било шта од овога живота није достојан Христа. Чуо је те рјечи досадашњи брат Јован а од вечерас монах Јоаким, чуо те рјечи и схватио, научио га живот научиле га тешкоће овога живота, научиле га муке овога живота, научио га ђаво, браћо и сестре, као што и све нас ђаво научи да заиста ничему у животу овоме не треба придавати важности јер је све у животу овоме пролазно, све у животу овоме завршава у гробу, завршава у трулежности, завршава у смрти.“

Након монашења приређена је трпеза љубави за све присутне.