Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Монашење у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама

Монашење у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама

На Великом вечерњу, уочи празника Св. краља Стефана Дечанског, 23. новембра ове године, у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашио је у чин мале схиме Зорана (Ђурђевића), сабрата овог манастира. Новом монаху владика је дао монашко име Давид, по Св. Давиду српском (11. октобар). На Великом вечерњу началствовао је Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Маским. Поред бројног монаштва епархије монашењу је присуствовало и око 100 светосаваца.

После чина монашења надахнутом беседом присутнима се обратио Владика Ксенофонт.

„Ево од вечерас роди се и монах Давид који понесе име тога свога небескога заштитника да би се и њему усличио, све овоземаљско да презре и одбаци као што каже апостол Павле: „Као трице, као прљавштину“ која се избацује напоље, која ништа пред очима Христа не значи, а пригли све оно непролазно и трајно и вјечно, пригрли сладост и љепоту Царства Небескога. Нека Бог укрепи монаха Давида, да се он за нас моли Богу да Бог и нас помилује у дан суда, а ми свакако за њега да се молимо, јер није лако испунити све ово што сте чули вечерас, што је обећао Богу, не гордо и самоувјерено да ће сам да изврши и да ће то тако да буде како је он замислио, него коленопреклоно спуштајући и очи своје ка земљи, очи тјелесне ка земљи, а очи срца свог уздижући ка Небу, тражећи од Бога благослов и благодат да све што буде извршавао буде са помоћу Божијом. Како он тако и ми, браћо и сестре, да све што радимо у животу своме са благословом и благодаћу и помоћу Божијом да нам буде е да бисмо се сви једнога дана нашли пред Престолом Пресвете Тројице, Оца и Сина и Светога Духа, која нека би нас благосиљала сада и увјек и кроза све вјекове. Амин. Боже дај.“

Након монашења приређена је трпеза љубави за све присутне.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.