Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Монашење у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице

Монашење у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице

На Великој вечерњи, уочи недеље о блудном сину, 2. марта, у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у селу Шести Габар код Књажевца, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашио је у чин мале схиме искушеницу ове обитељи Веру (Остојић) давши јој монашко име Агатија.

Пре почетка Велике вечерње владика Ксенофонт је благословио облачење подрасника искушеници поменутог манастира, Габријели (Живић).

Након монашења Владика Ксенофонт се обратиo новопостриженој монахињи, присутном монаштву и верном народу надахнутом беседом у којој је поред осталог рекао:

„А и сви ви хришћани да видите и да схватите да се мало разликује живот хришћанина, мирјанина од живота монаха, јер свако од нас је дужан да, као што је Господ и позвао и заповедио, да свако од нас буде савршен као што је савршен Отац наш небески.

Зато и ми монаси трудимо се да остављамо свјет, да дајући ове монашке завјете презремо сва задовољства и све удобности овога свијета и да пођемо за Господом не осврћући се назад.
Нека би дао Господ да се сестра Агатија спасава у ангелском чину, да изврши све оно што је обећала, да се Богу моли за нас, давши вечерас ове свечане и велике завјете. А и ми, браћо и сестре, да се за њу Богу помолимо јер није лако човјеку све ово извршити. Није она гордо ни дошла и удигнуте главе дала све ове завјете, него погнувши главу своју, свјесна својих слабости, својих немоћи, препустила се Богу и све оно што је обећала, чули сте, смирено рекла са Божијом помоћу. Нека је Бог дакле и дарује да све дане живота свог проведе у покајању, извршавању заповјести Божијих, у извршавању ових дивних завјета које је вечерас дала. Амин. Боже дај.“

Након монашења уследила је трпеза љубави за све присутне.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.