Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Монашење у манастиру Свете Тројице у Кули

Монашење у манастиру Свете Тројице у Кули

На Бденију, уочи празника Света Три Јерарха, 11. фебруара, у манастиру Свете Тројице у Кули, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашио је у чин мале схиме искушеника ове обитељи Луку (Костадиновића). Новом монаху Владика је дао монашко име Василије, по Светом Василију Великом. Монашењу је присуствовало око 200 светосаваца из свих крајева Србије. После чина монашења Владика Ксенофонт се надахнутом беседом обратио новопостриженoм монаху, присутном монаштву и верном народу:

„Исти је благослов у Светој Тајни монашења као у Светој Тајни Крштења. А каже тај благослов: „Нека је благословен Бог који жели да се сви људи спасу и дођу у познање Истине“. И заиста свима нама Бог жели да се спасемо, да дођемо у познање Истине. Бог жели свима нама да будемо Њему са десне стране прибројани, да би нас благо погледао, да би руке своје раширио као што их је на Крсту раширио да би могао да нас прими, призове и да нам каже: „Ходите благословени Оца мога да наследите Царство“. Зато, оче Василије а и ми, браћо и сестре, да се потрудимо да извршимо то што смо Богу обећали, да не будемо слуге ђавоље, да не будемо слуге кнеза овога свијета, да не будемо слуге ђавола, гријеха и смрти, него да будемо слуге Бога живога који се на Крсту разапе, који трећи дан Васкрсе да би нама живот вјечни омогућио.“

Након монашења приређена је трпеза љубави за све присутне.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.