Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Монашење у манастиру Светог архиђакона Стефана у Ариљу

Монашење у манастиру Светог архиђакона Стефана у Ариљу

На Великој вечерњи, уочи празника Преноса моштију Светог првомученика и архиђакона Стефана, 14. августа, у манастиру Светог архиђакона Стефана у Ариљу, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашио је у чин мале схиме искушеника ове обитељи Јовицу (Павловића). Новом монаху Владика је дао монашко име Јефрем. Великом вечерњом је началствовао Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум уз саслужење више свештенослужитеља епархије. Монашењу је присуствовало око стотину светосаваца.

Након монашења Владика Ксенофонт се обратиo новопостриженом монаху, присутном монаштву и верном народу надахнутом беседом, у којој је поред осталог, рекао:

„Сви да се помолимо за нашега брата, монаха Јефрема, да му Бог да снаге да одржи своје монашке завјете, да радосно пред Господа стане у дан Суда, а и њега да замолимо да се за нас моли и он и своје молитве да приноси Господу за све нас, за читав род српски, за читаву Цркву да се Црква избави од невоље и насртаја јеретика, који и данас насрћу као што су насртали и у онај дан, када, од вечерас његов небески светац заштитник, преподобни Јефрем Сирин, бранише Цркву од насртаја разно разних јеретика и би нам свима учитељ покајања, и захтевамо његову молитву коју он састави: „Господе и Владару живота мога“ и све оно остало што се у молитви говори, много пута покајнички говори у току Великога поста. Нека би нам тај велики учитељ покајања Преподобни Јефрем Сирин био свима учитељ да и ми све дане живота свога проведемо покајнички као истински хришћани, и да да новопостриженом монаху, оцу Јефрему, да и он све дане живота свога проведе онако како монаху доликује. Амин. Боже дај.“

Након монашења уследила је трпеза љубави за све присутне.

Пре почетка службе Владика Ксенофонт је благословио облачење подрасника искушенику Дејану (Богдановићу), сабрату манастира Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву.