Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Недеља четрнаеста по Духовдану у Барајеву

Недеља четрнаеста по Духовдану у Барајеву

„И одговарајући Исус опет рече им у причама говорећи: Царство је небеско као човек цар који начини свадбу сину свом. И посла слуге своје да зову званице на свадбу; и не хтеше доћи. Опет посла друге слуге говорећи: Кажите званицама: Ево сам обед свој уготовио, и јунци моји и храњеници поклани су, и све је готово; дођите на свадбу. А они не маривши отидоше овај у поље своје, а овај к трговини својој. А остали ухватише слуге његове, изружише их, и побише их. А кад то чу цар онај, разгневи се и пославши војску своју погуби крвнике оне, и град њихов запали.

Тада рече слугама својим: Свадба је дакле готова, а званице не бише достојне. Идите дакле на раскршће и кога год нађете, дозовите на свадбу. И изишавши слуге оне на раскршћа сабраше све које нађоше, зле и добре; и столови напунише се гостију. Изашавши пак цар да види госте угледа онде човека необученог у свадбено рухо. И рече му: Пријатељу! Како си дошао амо без свадбеног руха? А он оћута. Тада рече цар слугама: Свежите му руке и ноге, па га узмите те баците у таму најкрајњу; онде ће бити плач и шкргут зуба. Јер су многи звани, али је мало избраних“. (Мт. 22,1-14);

У недељу четрнаесту по Духовдану, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у Егзилу Г.Г Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у Барајеву у манастиру посвећеном Светом Јустину Ћелијском.

Епископу су саслуживали протосинђел Варнава, Наум и Иринеј, јеромонах Хризостом, јерођакони Дамјан и Паладије, свештеник Жељко и ђакон Жељко.

Верни народ се окупио у великом броју да се и ове недеље Богу помоли са својим Епископом и Пастиром.

Епископ Артемије је одржао помен новопредстављеној слушкињи Божијој Наташи, кћерки брата Мирослава Стеванчевића који је своју кућу поклонио монаштву Епархије у Егзилу.

Настојатељ манастира протосинђел Наум, припремио је трпезу љубави за све присутне монахе и вернике.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.