Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Недеља Православља у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

Недеља Православља у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

У прву недељу Великог поста Света Црква свечано прославља победу Православља над иконоборачком јереси. Тим поводом, 4/17. марта, у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима, Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије, уз саслужење: архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Варсануфија (Стошића), протосинђела Јована (Узелца), протосинђела Мартинијана (Ђурђевића), јерођакона Паладија (Матића) и јерођакона Онуфрија (Ђурђева). Литургији је присуствовало око 150 верника. Многи од њих су се причестили пресветим и животворним Тајнама Христовим.

У току Литургије Владика Артемије је у чин протосинђела рукопроизвео јеромонаха Мартинијана (Ђурђевића), сабрата овог манастира.

Затим се Владика Артемије присутном народу обратио пригодном беседом у којој је говорио о победи Православља над свим јереси и о данашњој борби Православља против свејереси екуменизма:

“Света Црква је у својој историји имала многе борбе са јересима. Многе и победе однела над њима и данас у ову Недељу управо празнујемо све те њене победе скупа које су извојеване. Али рат није завршен. Добијена битка или изгубљена битка још не значи да је рат завршен.

И нама је остало да у нашој генерацији, да и ми водимо борбу против јереси екуменизма или боље речено, што је говорио Преподобни Јустин Ћелијски, против свејереси, јер у тој јереси су васкрсле све оне јереси из прошлости које је Црква у своје време победила и анатемисала. Али, ето ђаво је пронашао пута и начина да поново Цркву Божију узнемирава овом свејересју екуменизма која уствари, се састоји у томе да изједначава истину и лаж, Христа и Велијара, правду и неправду и јерес са Истином. Не може то бити! Зато је нама, браћо и сестре, остао данас дуг да наставимо борбу Цркве, да се боримо против јереси и екуменизма и сваке друге која може да поникне у Цркви Божијој, али са надом на помоћ Божију. Јер Господ је рекао Својим ученицима, предвидео је Господ све што ће бити, шта ће се дешавати, али је рекао: „Не бојте се, јер ја победих свет. Не бојте се, јер ја сам са вама у све дане до свршетка века. Не бој се мало стадо, јер беше воља Оца Небескога да вам даде Царство.“

Након Свете Литургије одржана је литија са иконама око храма а затим и молебан предвиђен за Недељу Православља, где су узнете молитве Господу за обраћење оних који су заблудели и отпали од Православне Цркве.

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.