Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Освећење храма и конака и прослава храмовне славе у Бадовинцима

Освећење храма и конака и прослава храмовне славе у Бадовинцима

У недељу, 12. новембра, у манастиру Светог краља Милутина у Бадовинцима свечано је Светом Архијерејском Литургијом прослављена храмовна слава.

Свету Архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт уз саслужење више свештенослужитеља епархије. Овом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око 250 верника из разних крајева наше отаџбине. Неки од њих су се причестили Пресветим и Животворним Тајнама Христовим.

Пре Свете Литургије Преосвећени Владика Ксенофонт је извршио Велико освећење храма Светог краља Милутина, небеског заштитника обитељи.

Након Свете Литургије Владика Ксенофонт је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита, које су у част Светог краља Милутина принели манастирско братство и овогодишњи домаћини славе Александар Недељковић и Марина Станић, сви из Шапца. Колач и жито су овом приликом принели и чланови православног братства “Свети краљ Милутин“ из Шапца. За следећу годину за домаћине су се пријавили Данијел Лазаревић из Шапца, Лука Стевановић из Руменке, Драган Чоловић са Златибора и Милан Ђуровац из Шапца.

Потом се архипастирском беседом обратио Владика Ксенофонт. У својој беседи Владика је поучио присутне вернике:

“Њиховим примјерима, дакле, надахњивани видимо да заиста све можемо у Христу који нам моћи даје, јер једино је такав човјек Христов човјек. Човјек без Христа у шта се претвара, браћо и сестре, претвара се у блудног Гадаринца о коме данас прочитасмо у овом првом васкршњем Јеванђељу које читасмо.

Молитвама овога светога угодника Божијег и ми да укрепљивани будемо, јер видимо како Бог онима који Му се смирено покоравају чудеса чини. Ко би рекао да ћемо се ми на овоме мјесту сакупљати, у овоме дивноме храму и данас вршити ово Велико освећење храма.
Да нас Господ милостиво позна и препозна као своје ученике који ћемо имати љубав међу собом, који ћемо вјеру праву свједочити, који ћемо вјеру православну чувати јер зато смо се овдје окупили, зато смо и прогнани из својих Немањићких задужбина, оних задужбина које подизаше велики краљеви и цари и остали задужбинари српски, па са краја на крај васељене окупљамо се у нашим катакомбама у нашим црквама, ту чисте молитве Богу приносимо и вјеру православну чувамо а надамо се на молитве свих светих да ће нам помоћи да овај подвиг свој одржимо до краја вијека и до краја времена. Амин. Боже дај.“

Потом је Владика Ксенофонт уручио захвалнице добротворима манастира: Соки Саутер из Клајнкеца у Немачкој и Владану и Зорици Рувидић из Липолиста код Шапца.

Затим је владика Ксенофонт извршио освећење новог манастирског конака.

Празнично славље настављено је трпезом љубави коју је приредило манастирско братство и овогодишњи домаћини славе. Верници при овој катакомби су том приликом извели пригодни програм.