Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Освећење темеља новог храма у манастиру Светог Преображења Господњег у Леушићима

На Лазареву суботу, 27. априла, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт извршио је чин освећења темеља новога храма посвећеног Светом Преображењу Господњем у истоименом женском манастиру епархије рашко-призренске у егзилу у селу Леушићи. Епископу Ксенофонту су саслуживали: архимандрит Варнава (Димитријевић), протосинђел Варсануфије (Стошић), протосинђел Агапит (Бичанин),  јерођакон Георгије (Радојичић) и јерођакон Артеми9је (Милаковић). Овом свештеном сабрању је присуствовало око 30 светосаваца.

После обављеног чина освећења Владика Ксенофонт се присутнима обратио пригодном беседом:

“Искреном молитвом Господу да оно што смо замолили и што смо од Господа молили овдје да се тако и деси, да Господ благослови ову свету обитељ, да благослови почетак овога светога храма, да благослови све задужбинаре, све који су се потрудили већ од сада да се крене са овим храмом, да ту поменемо побожну породицу Стефановић из Ариља, да поменемо брата Андреја Парлића, да поменемо брата Бобана, за које знамо да су се већ овдје потрудили и прилагали и све вас које не знамо по именице који сте долазили и долазили и до сада помагали ову свету обитељ, да вас Господ благослови, да доврши ово дјело руку наших, да се свако од нас потруди колико може било прилогом, било радом, било молитвом, а није неважна молитва него најважнија од свега, да усрдна наша молитва свих нас овдје, ових сестара овдје да се и оне Богу за вас моле, и за све раднике који ће овдје да долазе, чули сте да смо се и за њих помолили да неповређени и са благословом Божијим доврше дјело ово руку својих, да вас све Господ благослови и да утврди овај храм, коме овдје започесмо данас темељ, све до краја свјета и вијека. Амин. Боже дај. Молитвама Светога Лазара четверодневног да Господ и доврши ово дјело.“

Уследила је трпеза љубави коју је припремило сестринство манастира и верни народ.