Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Освећење темеља новог храма у новооснованом манастиру Светог Стефана, Деспота српског, у Крњеву

У недељу 3. по Духовдану, 12/25. јуна, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије извршио је чин освећења темеља новога храма посвећеног Светом Стефану Деспоту српском у новоснованом истоименом женском манастиру епархије рашко-призренске у егзилу у селу Крњеву код Смедеревске Паланке. Епископу Артемију су саслуживали: Његово Преосвештенство хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум, архимандрит Варнава (Димитријевић), протосинђел Варсануфије (Стошић), јеромонах Јаков (Купрешак), јереј Ивица (Тасић), јерођакон Паладије (Матић) и ђакон Игор (Матијевић). Овом свештеном сабрању је присуствовало око 60 светосаваца.

После обављеног чина освећења Владика Артемије се присутнима обратио пригодном беседом:

“Помолили смо се Богу за темеље овога храма, а молимо се Богу да овај храм кад буде довршен буде темељ Православне Вере наше, исповедање наше Вере у једну свету, саборну и апостолску Цркву, онако као што су свети апостоли проповедали, као што су свети оци научили, као што су свети мученици крвљу својом засведочили и посведочили. Тако и ми да останемо, браћо и сестре, у том исповедању, да чувамо Веру своју неокрњену, неупрљану, неизмењену, него да онако као што смо примили од светога Саве, преко наших славних Немањића, преко светог Владике Николаја Жичкога, оца Јустина Ћелијскога и осталих угодника из рода нашега. Да и ми останемо на њиховом путу, да чувамо Веру коју су нам они оставили у аманет и предали, да ту веру нашу пренесемо на наша млађа покољења, на децу и омладину, да би се име Господње славило на прави начин у нашем народу док је света и века.“

Уследила је трпеза љубави коју су припремили настојатељица манастира монахиња Пелагија и верни народ.

Нека би дао Бог, молитвама Светог Стефана Деспота, да се започето дело ускоро приведе крају у славу Божију и да се у новом храму Богу приноси Бескрвна Жртва да краја века. Амин. Боже дај!

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на освећењу темеља.