Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Празник Преподобног Симеона Мироточивог у Бадовинцима

Празник Преподобног Симеона Мироточивог у Бадовинцима

На празник Преподобног оца нашег Симеона Мироточивог, 13/26. фебруара,  Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г. Максим служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Краља Милутина у Бадовинцима уз саслужење протосинђела Агапита (Бичанина), јеромонаха Симеона (Весића) и јерођакона Пајсија (Марковића). Литургији је присуствовало око 70 верника. На Светој Литургији се мањи број верника  причестио пречистим Тајнама Христовим.

Након Свете Литургије Владика Максим је пререзао славски колач настојатељу обитељи јеромонаху Симеону (Весићу), који Св. Симеона Мироточивог прославља као свог небеског заступника, по коме је добио име на монашењу.

У својој архипастирској беседи Владика Максим је, говорећи о Светом Симеону, нагласио:

„Његов спомен, браћо и сестре, са великом радошћу празнујемо јер је он духовни родоначелник не само светородне немањићке лозе већ и нашег српског народа. Он је тај духовни стуб и стожер на коме је Бог благоизволео да сагради нашу нацију у духовном и државотворном смислу.

Живот Светог Симеона био је сав прожет Јеванђељем. По Божјој милости он је схватио да је једино Бог, реч Божја, Црква православна непролазна на овоме свету. И зато је, из тих разлога, свој лични живот, пре свега, утемељио на вери православној и на побожном, благочестивом животу а и не само да је на оваквим темељима православне вере и православне духовности утемељио себе самог већ је утемељио на тим истим темељима државу, власт и земљу коју је од Бога на управљање добио. Знао је да је вера православна тај тврди камен и стена на коме треба градити све на овоме свету, да је то једини непоколебиви и непролазни камен на коме све што бива саграђено бива у славу Божју и остаје до краја света и века. Свети Симеон Мироточиви се трудио да кроз живот угађа Богу и зато је његов живот био један трновити и узак пут јер само такав пут води у Царство Небеско. Небројена су она страдања која је он у свом животу поднео, у свом настојању, у својим трудовима да уреди земљу која му је од оца остала, нашу српску државу, да је ослободи од непријатеља и са севера и са југа. Ал` она његова борба која му је највећи благослов од Бога донела и захваљујући том благослову донела толико успеха у оснивању српске државе, у утврђивању и српске државе и српске цркве, јесте његова непоколебива борба за очување чистоте вере православне“.

На крају своје беседе Владика Максим је честитао имендан оцу Симеону:

„Посебно се данас молимо Светом Симеону да на том путу укрепи нашег драгог оца јеромонаха Симеона, настојатеља ове свете обитељи, да му Господ Бог молитвама свог светог заштитника даде исту ону снагу, способност и крепост како би попут Светих Немањића прву од своје сопствене душе направио духовну задужбину у славу Божју а затим како би и ову свету обитељ, посвећену једном од Светих Немањића, и даље духовно утврђивао, развијао, градио на славу Божју, на славу Светих Немањића а на спасење свих нас и нашег српског православног рода. Амин, Боже дај!

Срећан имендан! На многаја љета!“

После Свете Литургије, од стране слављеника – оца Симеона, приређена је трпеза љубави за све присутне.

Уредништво

Прочитајте транскрипт беседе коју је изговорио хорепископ Максим на Литургији.