Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Празник Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама на Златибору

Празник Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама на Златибору

У време иконоборачке јереси у осмом веку, један од њених највећих противника је био Свети Јован Дамаскин.

Зато што је писао и борио се против иконоборства, одсечена му је десна рука. Држећи одсечену у здравој руци, Свети Јован Дамаскин се целу ноћ молио пред иконом Пресвете Богородице да му исцели руку, како би наставио да пише о поштовању светих икона.

И чудо се заиста догодило. У знак захвалности Светитељ је дао златарима да искују руку од сребра и да је поставе на икону. Тако је ова икона добила име „Тројеручица“.

На празник Пресвете Богородице Тројеручице, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у Егзилу Г.Г Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у Мушветама на Златибору.

Епископу су саслуживали свештеномонаси Варнава, Варсануфије, Евтимије, Висарион, Игњатије, Јован, Софроније, свештеник Слободан и свештенођакони Дамјан, Паладије и Партеније.

Верни народ се сакупио да у молитвеном сабрању уздигне своје молитве Господу и Пресветој Богородици Тројеручици.

Владика Артемије је пререзао славски колач који је припремио настојатељ Ксенофонт са својом у Христу братијом, протосинђелом Доситејом, и монасима Леонтијем и Онуфријем.

После духовног окрепљења, верни народ се и телесно укрепио на трпези љубави.

Инфо  служба

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.