Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Празник Светих српских просветитеља у манастиру Св. ђакона Авакума у Републици Српској

У недељу, 18. септембра, у манастиру Светог преподобномученика Авакума у Републици Српској свечано је Светом Архијерејском Литургијом прослављен празник Сабор Светих српских Просветитеља.  Свету Архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт уз саслужење протосинђела Варсануфија (Стошића), протосинђела Дамјана (Ковачевића), протосинђела Симеона (Весића) и јерођакона Георгија (Радојичића). Овом свештеном сабрању присуствовало је око 70 светосаваца. Неки од њих сјединили су се са Господом кроз Свето Причешће.

У својој архипастирској беседи Владика Ксенофонт је поучио своју паству:

„Прилика је, браћо и сестре, на овај дан када се сјећамо српских светитеља и просветитеља да се присјетимо и онога који је са нама ходио, који је нас поучавао, чији смо примјер видјели, јер чусмо данас у Апостолу који је брат Славко прочитао, да апостол Павле нас поучава сјећајте се учитеља својих, сјећајте се наставника својих гледајући на крај живота њиховог. А ми смо имали дивнога наставника који је по много чему сличан био овим српским просветитељима, који је живот свој провео исповједајући вјеру Христову, неодступно, држећи светосавски барјак, неодступно стајући у ред свих оних српских светитеља и просветитеља који су име Христово кроз српски народ проносили. Гледамо и на крај живота његовога и дивимо се и надамо се како је у овом животу стајао у реду српских светитеља и просветитеља, да га је и данас Свети Сава примио као свога међу своје, да и данас у Царству Небескоме стоји и да се за нас Богу моли заједно са свим оним српским просветитељима и светитељима, јер видимо да онај свети гроб у Лелићком манастиру Никејских отаца свијетли, многи народ долази да се тамо Богу помоли и да се већ многа чудеса и исељења дешавају на томе светом гробу нашега светога старца Артемија, чије молитве и ми данас призивамо да нас благослови са свим српским светитељима и просветитељима, да се удостојимо да у ложницу уђемо Христову, да се удостојимо да у ову свадбену одају уђемо, да нас Господ препозна као своје, да нас из те одаје не избаци као оне који се нису достојно обукли у свадбено рухо, да бисмо и ми са свим српским светима и са свим светима на небу могли прослављати свечасно и велико и величанствено име Оца и Сина и Духа Светога кроза све вјекове и сву вјечност. Амин.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне вернике.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.