Почетна / КАТАКОМБЕ / Преподобни Наум Охридски свечано прослављен у Барајеву

Преподобни Наум Охридски свечано прослављен у Барајеву

Преподобног оца нашег Наума Охридског Чудотворца и равноапостолног просветитеља словенских народа Света Православна Црква прославља 20. јуна /3. јула. Овај дивни угодник Божји је небески заштитник Његовог Преосвештенства Хорепископа хвостанског и барајевског Г.Г. Наума. Спомен Преподобног Наума Охридског свечано је прослављен у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај. Владици Николају су на Литургији саслуживали: Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум, протојереј Жељко Марић, протосинђел Игњатије (Станић), јереј Бранко (Јованчевић), јеромонах Пајсије (Марковић), јерођакон Дионисије (Морачанин), јерођакон Симеон (Васић) и ђакон Мирослав (Станковић). Литургији је присуствовало око 150 верника. Неки од њих су се причестили Пресветим и Животворним Тајнама Христовим.

Након Свете Литургије Владика Николај обавио је чин резања славског колача и благосиљања жита које је у част Преподобног Наума Охридског принео Владика Наум.

Архипастирском беседом се присутним верницима обратио Владике Николај.

„Да благодат Духа Светога никад не одступи од нас и од Цркве Божије. Трудићемо се да останемо у светом предању, да останемо у истини Божијој, да останемо у Цркви Божијој, једној светој, саборној и апостолској. Само ми хришћани православни можемо да славимо, само у православној Цркви обитава Дух Свети и све освећује и све просвећује и све умудрује и све укрепљује и даје нам снаге и мудрости да сва искушења савладамо у овом времену када су многи издали свето предање, заборавили на свету истину православну, заборавили да су православни хришћани. Ми уз Божију помоћ и благодаћу Духа Светога и молитвама нашега Владике, нашега духовника Епископа Артемија који се, док је био са нама, борио и који нам је указао на овај пут и који нам је једноставно дао пример како треба за Истину ревновати, како треба ревновати за Цркву Божију, за истину Божију, за свето предање.
Славимо то што смо Богом благословени. што смо се удостојили да наследимо од светих отаца и светих предака наших, од Св. Саве и осталих светих из нашега рода свету веру православну. Дужни смо да је сачувамо, очувамо неокрњену и да је предамо млађима који долазе после нас. То је нешто најприродније, то је нешто најсветије и зато ћемо се борити да останемо у светом предању у светој истини и да се увек у цркви освећујемо.“

А затим је честитао имендан Владики Науму пожелевши му да благодат Светога Духа загреје срце љубављу према Господу и да, угледајући се на свога небеског заштитника, истраје на путу исповедања вере православне и врлинског монашког живота.

Уследила је трпеза љубави за све присутне током које је хор „Преподобни Јустин Ћелијски“ извео пригодан програм.