Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Преподобни Наум Охридски свечано прослављен у манастиру Светог Јустина Ћелијског

Преподобног оца нашег Наума Охридског Чудотворца и равноапостолног просветитеља словенских народа Света Православна Црква прославља 20. јуна/3. јула. Овај дивни угодник Божји је небески заштитник Његовог Преосвештенства Хорепископа хвостанског и барајевског Г.Г. Наума. Спомен Преподобног Наума Охридског свечано је прослављен у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај. Владици Николају су на Литургији саслуживали: Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим, Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум и више свештенослужитеља епархије. Литургији је присуствовало око 100 верника. Најмлађи су се причестили Пресветим и Животворним Тајнама Христовим.

Литургији је молитвено присуствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт.

Након Свете Литургије Владика Ксенофонт обавио је чин резања славског колача и благосиљања жита које је у част Преподобног Наума Охридског принео Владика Наум.А

Архипастирском беседом се обратио Владика Максим и поучио присутни народ:

„Како се сачувати од те лажне проповеди хришћанства? Тиме што ћемо непрестано, не само устима, не само молитвено прослављати наше свете просветитеље, свету браћу Кирила и Методија, њихове настављаче, послушне ученике који су у сасуду послушања управо примили то семе Јеванђелске и истинске вере и наставили је даље дали својим ученицима, својим духовним чедима. Дакле, тиме што ћемо настојати да их славимо, не само у устима, већ да настојимо да у сасуду нашег труда ма колико он био скроман и мали наставимо и то аскетско предање. Да се трудимо да оно чему нас они уче и оно што читамо у Јеванђељу настојимо да испуњавамо и на самом делу, као што и свети апостол Павле каже, а у чему га следи Свети Наум Охридски и Свети Сава и остали наши просветитељи: „Приморавам себе и подвизавам себе, приморавам своје тело да не бих како проповедајући слободу другима сам био одбачен.“ Дакле, и свети апостол сведочи да је без те аскезе, без подвига, личног подвига, личног усавршавања у Јеванђелским врлинама немогуће проповедати и ширити Јеванђеље.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне током које је хор „Преподобни Јустин Ћелијски“ извео пригодан програм.