Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Прослава Ђурђевдана у манастиру Светог архиђакона Стефана у Ариљу

Прослава Ђурђевдана у манастиру Светог архиђакона Стефана у Ариљу

На празник Светог великомученика Георгија – Ђурђевдан, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г Ксенофонт, служио је Свету Архијерејску Литургију у Ариљу уз саслужење архимандрита Варнаве, протосинђела Агапита, јереја Антонија и јерођакона Георгија.

После Свете Литургије Епископ Ксенофонт је извршио чин резања славског колача и благосиљања кољива које су у част Светог Георгија принели јерођакон Георгије, монаси Митрофан и Артемије, ктитор манастира Милош Стефановић, и бројни свечари овог великог угодника Божијег.

У својој празничној беседи владика Ксенофонт је поучио присутне вернике:

„Вратимо се дакле, браћо и сестре, Васкрсломе Христу, вратимо се истинској вјери православних јер смо је протјерали са свих мјеста, нажалост из Патријаршије београдске до Скупштине београдске, Парламента и свих институција па кажем и породице као основне ћелије формирања човјека. Нема Христа и нема вјере православне, поруган је и избачен је, попљуван је, исмијан је ишибан је и на крст разапет. Али нека не клоне срце наше, нека се не плашимо јер за сваки проблем постоји рјешење, постоји сверјешење, постоји свелијек а то је заиста Црква православна и вјера православна и васкрсли Христос и светитељи Његови које прослављамо, не само данас, него свакога дана препун је календар и српских и свеправославних светитеља који се моле Богу за православне, а наше је само да завапимо, да се окренемо, да сагледамо и да видимо гдје је корјен свих наших проблема и свих наших мана и свих наших пропуста и свих наших трагедија. Томе нас уче светитељи Божији, томе нас учи и Васкрсли Христос.“

Трпезу љубави за све присутне приредио је протосинђел Агапит, са својом братијом у Христу.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.