Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Прослава храмовна славе катакомбе Светих Козме и Дамјана у Бору

Прослава храмовна славе катакомбе Светих Козме и Дамјана у Бору

Празник Светих бесребреника и чудотвораца Козме и Дамјана у нашем народу је познат и као „Врачеви“. Овим дивним угодницима Божјим и бесплатним лекарима посвећена је катакомба у Бору. Она је обогаћена и делићем њихових светих моштију. На дан њиховог спомена, 14. новембра, катакомба је свечано прославила своју храмовну славу. Свету Архијерејску Литургију тим поводом служио је Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај уз саслужење протосинђела Хризостома (Јовановића), јереја Добрице Чакаревића и ђакона Зорана Крстића. Овом свештеном сабрању је присуствовало четрдесетак верника. Неки од њих су се причестили Пречистим и Животворним Тајнама Христовим.

Након Литургије владика Николај је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које су у част светих бесребреника и чудотвораца Козме и Дамјана принели старешина катакомбе јереј Добрица Чакаревић и овогодишњи домаћин славе Љиљана Арсић из Бора. За идућу годину за домаћина су се пријавили Слава Николић и Мирјана Чалета из Бора.

Верном народу се пригодном беседом обратио Владика Николај при чему је поучио присутни народ:

„Ми православни хришћани овако се састајемо, овако се Богу молимо јер осећамо ту благодат Божију, осећамо ту близину једни са другима, повезује нас вера православна, повезује нас благодат Божија у једној светој, саборној и апостолској Цркви, у њој смо и у њој се спасавамо. Иако су овако скромна места где се састајемо, иако је скромна и мала ова црквица, капелица, али благодаћу Божијом је испуњена. Зато се радујемо, зато се молимо, зато се овако и окупљамо да славимо Бога и светитеље Божије, да их славимо и да и они нама помогну да ми прођемо кроз овај живот, да претрпимо сва искушења, да претрпимо и да војујемо борбу као што су војевали свети апостоли, да се боримо да веру православну и да останемо у једној светој, саборној и апостолској Цркви. Бог ће благословити наш труд и Бог ће дати и свети угодници Божији ће помоћи, Свети Козма и Дамјан чији спомен славимо, тако да ћемо и ми ако Бог да, тако живећи, постећи, молећи се Богу, опраштајући ближњима и дужни смо да опростимо свима ближњима да би Бог опростио нама и да тако живимо и да се тако спасавамо и да тако наследимо живот вечни у Царству Небеском где ћемо и ми са свима светима, и са овим Светим чудотворцима Козмом и Дамјаном, славити у вечности Једнога Бога у Три Лица, Оца и Сина и Светога Духа кроза све векове и сву вечност. Амин.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.