Почетна / АРХИВА / Прослава храмовне славе у манастиру Св. Апостола Томе у Врњачкој Бањи

Прослава храмовне славе у манастиру Св. Апостола Томе у Врњачкој Бањи

Манастир Епархије рашко-призренске у егзилу у Врњачкој Бањи посвећен је Светом апостолу Томи. У прву недељу по Пасхи, Томину, 1. маја, манастир је свечано прославио своју храмовну славу. Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт уз саслужење: протосинђела Игњатија (Станића), јеромонаха Теоктиста (Вуловића), јереја Антонија Адмакина, јерођакона Георгија (Радојичића) и јерођакона Артемија (Милаковића). Прослави храмовне славе присуствовало је монаштво епархије и око 150 светосаваца. Неки од најмлађих сјединили су се са Господом кроз Свето Причешће.

Након Свете Литургије Владика Ксенофонт је извршио чин резања славског колача и благосиљања кољива, које су принели братство манастира и овогодишњи домаћини славе: Катарина Лишанин из Лазца, Ђорђе Вуканић из Вранеша и Мирољуб Белошевић из Брезовице. За домаћина идуће године пријавили су се: Александар Данчетовић из Краљева, Немања Николић из Краљева и Драгана Величковић из Митровог Поља.

У својој архипастирској беседи Владика Ксенофонт је беседио:

„Таквима да вјерујемо, таквим свједоцима да вјерујемо који вапију Господ мој и Бог мој, који нас увјеравају божанству и човечанству Христовом, а не лажним учитељима који нам говоре да на било који начин овдје на земљи можемо приобрести неку срећу или неко царство овоземаљско или неку добробит овоземљаску мимо васкрслога Христа, против васкрслога Христа или иза леђа васкрслога Христа. Не, браћо и сестре, само васкрслим Христом, васкрсењем Његовим и нашим свједочанством да у Њега вјерујемо као у Господа и у Бога можемо и ми преобрести на земљи овој добро себи, душама нашим, ближњима нашим а у царству небеском да благујемо кроза све вјекове прослављајући Господа васкрслог Христа заједно са Оцем беспочетним и Духом Светим кроза све вјекове и сву вјечност. Амин. Боже дај.“

Уследила је трпеза љубави припремљена од стране манастирског братства и овогодишњих домаћина славе.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.