Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Прослава храмовне славе у манастиру Светог Николаја у Лозници код Чачка

Прослава храмовне славе у манастиру Светог Николаја у Лозници код Чачка

На празник Преноса моштију Сетог Николаја Мирликијског, 9/22. маја, у истоименом манастиру у Лозници код Чачка, свечано је прослављена храмовна слава. Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт уз саслужење Хорепископа старорашког и Лозничког Г.Г. Николаја, Хорепископа новобрдског и панонског Г.Г. Максима и више свештенослужитеља епархије. Овом свештеном сабрању је присуствовало монаштво епархије и око 250 верника. Неки од њих су се причестили пречистим Тајнама Христовим.

Након Литургије Владика Ксенофонт је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које су част Светог Николаја принели сестринство манастира, ктитор манастира Милоје Стевановић из Чачка и овогодишњи домаћини славе: Микан и Весна Васовић из Чачка и Горан и Драгана Јосијевић из Бадовинаца. Домаћини славе за наредну годину су Миленија и Марија Марковић, Иван, Марина и Илија Кремановић, Владимир и Сандра Веселиновић сви из Рашке.

Након Литургије Владика Ксенофонт је у својој архипастирској беседи протумачио Јеванђеље о Дародавцу воде живе и о жени Самарјанци а затим говорио о светом Николају Мирликијском Чудотворцу.

Уследила је славска трпеза љубави за све присутне које су припремили сестринство манастира и овогодишњи домаћини славе. Том приликом је проређен пригодни програм.