Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Прослава Никољдана у Мушветама

Прослава Никољдана у Мушветама

Спомен дивног угодника Божјег и великог заштитника рода хришћанског, Светог оца нашег Николаја Мирликијског Чудотворца (19. децембар), свечано је прослављен у свим катакомбама епархије у егзилу. Најсвечаније је било у седишту епархије, у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама,  где је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт литургијски прославио своју Крсну славу. Преосвећени Епископ Ксенофонт је началствовао Светом Архијерејском Литургијом уз саслужење Његовог Преосвештенства Хорепископа новобрдског и панонског Г.Г. Максима и више свештенослужитеља епархије. Овом Литургијском сабрању присуствовало је око 100 верника. Неки од њих причестили су се пресветим и животворним Тајнама Христовим.

Након Свете Литургије Владика Максим је обавио чин резања славског колача и благосиљања жита које је у  славу и част Светог Николаја принео Владика Ксенофонт.

Архипастирском беседом присутном народу обратио се Владика Максим:

„Да се не изговарамо, да се не лењимо, како су времена тешка већ да заврнемо рукаве и да се подухватимо молитве, ми православни Срби којима је молитва тако страна, на жалост, тако тешка, тако туђа нашој српској побожности. Да се отрезнимо од такве једне духовне лењости и немара, а отрежњује нас управо и Свети Николај који непрестано нама напомиње својим житијем, својим чудесима како је он велики заступник и молитвеник пред Богом. И кад год хоћемо да кукамо и да се жалимо на тежину и тескобу нашег живота, на искушења која ми као хришћани на овоме свету имамо, да се управо сетимо њега, да њега после Мајке Божије, после Светог Претече имамо као великог молитвеника и заступника и да немамо изговор, да је боље да се њему молимо него да бивамо малодушни, непрестано кукамо, жалимо се, а често на жалост и ропћемо на Бога због тешких животних околности.

Нека нас у таквој молитвеној ревности, а још више у ревности за очување вере православне укрепи образац ревности и кротости и велики молитвеник и заступник наш Свети Николај Мирликијски. Посебно бисмо истакли један битни детаљ у његовом житију. Он је одрастао и рођен од светих и побожних родитеља. И ми видимо међу мноштвом великих угодника Божијих, највећи део њих представљају плод побожности њихових родитеља. Дакле, од зачећа, од малена се угодник Божији, истински слуга Божији припрема духовно, прерађује и обрађује, припрема за велико, узвишено светитељско дело служења Богу. То нама показује да је залог овако великог светитељства у Цркви управо то свето хришћанско васпитање, на које сте ви родитељи позвани. Да не штедите своју децу у духу овог малодушног, маловерног конформистичког века, већ да читајући житије Светог Николаја, видећи како је од пелена почео да пости и ви децу учите посту. Не да их непрестано изговарате њиховим детињим узрастом, већ да их челичите кроз јеванђелски хришћански живот у посту, молитви и осталим заповестима Божијим.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Све беседе Хорепископа Максима налазе се овде.